| DyaAndreea a întrebat:

Cum aflam latura unui patrat daca avem o diagonala?Cum aflam latura unui triunghi isoscel daca avem inaltimea?Cum aflam cateta unui triunghi dreptunghic , isoscel daca avem ipotenuza?Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diagonala e latura radical din 3.
tragi inaltimea din varf si aplici pitagora.
in triunghiul dreptunghic isoscel, ipotenuza e cateta radical din 2.

3 răspunsuri:
| DyaAndreea explică:

Pai eu am diagonala si trebuie sa aflu latura, am inaltimea si trebuie sa aflu latura, am ipotenuza si trebuie sa aflu catetele

| FrozeNCola a răspuns:

Ciiuzy, gresesti.

Patrat:
Diagonala = Latura *(inmultit cu) radical din 2. De aici => latura = Diagonala supra radical din 2.

Triunghi isoscel doar cu inaltime sau echilateral?
Daca ai isoscel e mai dificil. In cazul triunghiului echilateral e formula:

inaltime = (latura * radical din 3) supra 2.
Inlocuiesti.

Ipotenuza unui triunghi dreptunghic isoscel este:

(c1 * c2) supra 2.

Sper ca te-ai lamurit. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FrozeNCola):

Crede-ma nu gresesc.