| Ciocoloco22 a întrebat:

HELP! Daca stim ipotenuza intr-un triunghi dreptunghic-isoscel cum aflam celelalte laturi?(ip=4)

7 răspunsuri:
| BarBye a răspuns:

Cu teorema lui Pitagora care zice ca suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei, funda?

| Noir a răspuns:

Prin teorema cateteiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti chiar nesimtita! Ai mai pus o intrebare ca asta! O cauti cu lumanarea missy? Invata sa te descurci si singura, ce inseamna asta!?
Ia sa nu te mai prind pe aici cu teme, ca ajungi de data asta in arhiva Cristinei direct! Nu ma mai obosesc eu sa te raportez pentru prostia ta! Sa vedem atunci, poate stie Cristina raspunsul!winking

| iiKiduuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ce te fwte pe tine dacă a mai scris odată? GET A LIFE copil de 10 ani... vrea să știe cum se calculează ce dracu ești așa bută/but. Și nu e nesimțită dacă vrea să își facă temahappy ești tu cu capu asta e..mai ieși din casă la aer

| Waterfall a răspuns:

Cu functiile trigonometrice :p (sinus, cosinus, tangenta, cotangenta). Eu asa as face

| GuitarCrazy a răspuns:

Avem un triunghi dreptunghic isoscel ABC, cu AB si AC=catete si BC = ipotenuza
ABC= tr. isoscel => ab = ac ( scriu cu litere mici, pentru ca nu mi se permite altfel )
Aplicam teorema lui Pitagora in tr.ABC :
bc (la a2a) = ab(la a2a )+ ac (la a2a) =>
4(la a2a ) = ab ( la a2a) + ab (la a2a ) =>
16 =2ab ( la a2a) =>
ab (la a2a )= 16:2 => ab (la a2a) =8 => ab = √8 =>
AB = 2√2 => AC = 2√2

Sper ca te-am putut ajuta happy.

Imi cer scuze daca am gresit cevabatting eyelashes. Pupici happy :*!

| symo1896 a răspuns:

Pai... intr-un triunghi dreptunghic isoscel, ipotenuza = cateta radical din 2, iar daca ipotenuza este 4 => 4 = cat. rad. din 2 => cat. = 4 supra rad. din 2, amplifici fractia cu rad. din 2, o sa obtii 4 rad.din 2 supra 2, si apoi simplifici fractia cu 2. in final obtii cateta = 2 rad. din 2... sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutorwinking