| anonim_4396 a întrebat:

Cum afli masura unghiului unui triunghi daca ii cunosti toate laturile
?

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Cristina, raspunsul la intrebarea ta nu e greu de dat: folosesti teorema lui Pitagora generalizata(inteleg ca triunghiul este oarecare; am considerat cazul cel mai complex) si gasesti succesiv unghiurile cautate. Evident ca daca triunghiul este dreptunghic apelezi la functiile trigonometrice. Bafta!

| MMihai a răspuns:

Cum afli masura unghiului unui triunghi daca ii cunosti toate laturile
Dacă îi cunoști toate laturile, triunghiul este unic determinat.
Se fac niște triunghiuri dreptunghice, coborând înălțimile, și afli sin, cos, tg de unghi.
Cunoscând valoarea funcției trigonometrice, din tabele determini măsura unghiului.

| Gilgalad a răspuns:

Depinde de triunghi...