| George9 a întrebat:

Cum aflu care e prima limba straina de pe foaia matricola? stiu ca suna cam ciudat dar la mine pe foaia matricola sunt trecute toate,de ex : romana,franceza, engleza ...etc
inseamna ca franceza e prima limba straina de pe foaia matricola?

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Nu neaparat.Prima limba straina este cea care ai incepun sa o inveti prima data(ex: cls. V -limba franceza cls. VI-linba franceza+engleza) deci prima limba invatata e franceza indiferent de ordinea in care sunt scrise in foaia matricola.Normal ar fi sa fie trecute in ordine dar nu toate oficiile de invatamant se tin de o regula.Am patit-o si eu si la inscriere e trebuit sa dau explicatii dar nu e asa grav. thumbs up