| Miaw21 a întrebat:

Ce verbe trebuie sa invat sa conjug la franceza in clasa a 9-a (am franceza ca a doua limba, dupa engleza care e prima limba straina).

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Avoir si étrè. Astea-s baza, pentru ca avoir-a avea, e folosit si ca "eu am franceza" si ca "eu am sa plec de la franceza", iar etre e inseamna "a fi", e cel mai comun.
Poti sa ai franceza limba 2, daca ai o profesoara rea, jar mananci. Sfat: invat-o si pe asta, nu se stie, poate vei avea nevoie.

| Miaw21 explică (pentru valentingb):

Doar astea? Nu mai sunt cateva care o sa-mi trebuiasca?

| valentingb a răspuns:

Sunt cateva mii. Invata-le pe astea, celelalte au un sistem repetitiv, inveti unul, le stii pe toate. Roaga profa sa iti scrie pe o foaia si ai sa vezi ca nu te mananca, o sa ii placa interesul tau fata de ora ei.

| karlikuicsddd a răspuns:

Nu stiu daca ai invatat, dar sunt 3 grupe de verbe in limba franceza :
Grupa 1 : cele terminate in -ER [exemple: acheter, aller *atentie la aller ca are unele observatii la unele timpuri*, aimer, chanter, dessiner, entrer, jouer, laver, parler ]
Grupa 2 : cele terminate in -IR [exemple: finir, choisir, reussir, applaudir ]
Grupa 3 (neregulate) : terminate in:
- RE [exemple: etre, attendre, boire, dire, faire ]
- IR [exemple: partir, sortir, voir ]
- OIR [exemple: avoir, savoir, voir, devoir]
Cam astea sunt principalele verbe.