| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu cateta dintr-un triunghi oarecare?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, tu ești campion la pusul întrebărilor pentru matematică.
Și pui uneori niște întrebări de să te minunezi cum de poți fi atît de neștiutor.
Chiar nu-ți intră deloc materia asta în cap? Chiar nu vrei deloc să muncești, să gîndești și tu puțin?

| Annnonim12 a răspuns:

Triunghiul oarecare nu are catete, doar cel dreptunghic. Pentru ca, cateta este latura care formeaza unghiul drept!

| corolav a răspuns (pentru Annnonim12):

Nu este corect ceea ce spui.
Doar o catetă nu poate forma un unghi drept.
Orice unghi este format din două laturi.

Doar triunghiurile dreptunghice au catete si ipotenuze.

| Nicador a răspuns (pentru UnknownMiss):

Reformulez, cum aflu latura unui triunghi oarecare cunoscand deja doua laturi?

| corolav a răspuns (pentru Nicador):

Nu se poate. Decît doar cunoscînd perimetrul triunghiului.
Altfel nu.

| Nicador a răspuns:

Cum aflu latura unui triunghi oarecare, cunoscand valoarea celorlalte doua laturi?

| Nicador a răspuns:

M-ar interesa daca-n cazul in care cunosc doua laturi ale triunghiului oarecare ABC cu laturile AB=91, BC=91 si AC = x, stiind ca unghiul B are 21 de grade! Daca as sti perimetrul ar fi mura-n gura dar asta ar presupune sa stiu cele trei laturi! Eu folosesc des pitagora la constructii metalice, mai precis la spitele corturilor care de fapt sunt niste ipotenuze! Cu Pitagora la unghiuri drepte e floare la ureche, m-ar interesa sa aflu "spitele" in cazul unui triunghi oarecare cand nu mai am unghiuri de 90 de grade! Ma gandeam ca stie cineva o solutie bazata trigonometrie! Parerea mea este ca matematica ar trebui sa serveasca practic nu doar pe hartie la examene! Multumesc oricum pentru raspuns!