| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca trebuie sa repet anul la facultate?
Salut, poate pare o intrebare stupida dar chiar nu stiu momentan la cine sa apelez.
Sunt in anul 2 la facultate, dar am avut o situatie mai grea, am fost plecat des din tara si am zis initial ca ori renunt la facultate, ori repet anul. In semestrul 1 am 2 restante si o materie la care nu am intrat in examen, iar acum in semestrul 2, teoretic o materie este trecuta deoarece nu dam examen, la inca una nu se da examen dar se pune punctajul din seminar (la care am 0 puncte), iar la restul probabil se da examen la care nu pot ajunge.
In semestrul 2 nu am fost decat in primele 3 saptamani la facultate.
Cum as putea sa aflu exact daca pot intra in anul 3 si sa recuperez materiile din anul 2 sau daca trebuie sa repet anul? Bineinteles, stiu ca daca exista sansa sa intru in anul 3 va trebui sa dau niste restante la toamna.
Daca trimit un mail la secretariat, m-ar putea ajuta cu informatii clare sau trebuie sa astept pana la sfarsitul lui iunie ca sa imi poata spune?
Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Bro, dacă nu ai numărul minim necesar de credite pentru promovare specificat în contract, ești exmatriculat. Alea doar tu le poți calcula...

| johnnny123 a răspuns:

Pe bune, cum îți imaginezi că ai putea să intri în anul 3 când tu practic nu ai făcut nimic în anul 2?

Și dacă ești în anul 2, nu ar trebui să știi deja din anul 1 care sunt condițiile de promovare, cum funcționează sistemul de credite, etc?