| Diddina99 a întrebat:

Bună. Am și eu o nelămurire.
Sunt la facultate Anul I.
Pe primul semestru nu am avut nici o restanta, însă pe semestrul II (semestrul ăsta) am deja 2 restante.
Dacă am 3 restante trebuie să repet anul sau le pot da în toamnă? Nu prea am înțeles cum e cu creditele și chestii.
din ce am înțeles cei din anul I la câteva restante nu Trec anul.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Despre ce facultate e vorba? Creditele de la o materie le obtii cand iei macar nota de trecere la examen. Daca nu iei, nu le obtii iar punctajul total de credite/semestru are de suferit.Creditele se inmultesc cu notele luate la examen pentru a determina mediile pe semestru.

https://www.tpu.ro/......n-raspuns/

Eu stiam ca trebuie sa ai un numar minim de credite pentru a trece anul.In functie de materiile la care ai restanta, daca unele au un numar de credit mai mare, e posibil cand vei calcula sa nu iti iasa minimul de credite necesar pentru a trece in anul II. Acesta e de 30 sau 40, depinde de facultate.

Toate informatiile astea sunt scrise intr-un contract sau pe site. Nu ai citit ce ai semnat? Nu ai primit si o foaie cu numarul de credite pentru fiecare materie?

| prettymia a răspuns:

Buna, daca ai 3 restante nu e nicio problema, pentru ca le poti da in sesiunea de restante (vara/toamna, depinde de facultate). Daca nu iei macar una din restante, trebuie sa repeți anul. Daca ramai cu 2 restante, e ok, poti intra in anul următor si le dai atunci. Dar ideal este sa le iei pe toate sa scapi de ele. Succes!