| El3kraA a întrebat:

Cum aflu inaltimea la un paralelogram? daca stiu aria si perimetrul?

Răspuns Câştigător
| TheKiller19 a răspuns:

Prin perimetru aflii bazele iar dupa prin formula ariei baza mica+baza mare ori inaltime o aflii. Funda?

5 răspunsuri:
| ŜħadØwFcutPťParkour a răspuns:

Da problema ca ti-o rezolv sau daca nu parca era ceva in gnu baza mica plus baza mare /2 parca...

| Ramona000 a răspuns:

Prin perimetru

| Alexandru98 a răspuns:

Paralelogramul este patrulaterul convex cu laturile opuse paralele si congruente.
[modificare]Proprietăți

Laturile opuse sunt paralele și congruente;
Două unghiuri alăturate sunt suplementare (suma lor este egală cu 180 grade);
Diagonalele sale se taie în segmente congruente (se „înjumătățesc");
Într-un paralelogram unghiurile opuse sunt congruente (egale), iar unghiurile alăturate sunt suplementare.
Aria A a unui paralelogram este A=b•h, unde b este baza paralelogramului și h este înălțimea sa cu piciorul perpendicularei pe b.
Aria unui paralelogram este egală cu dublul ariei triunghiului format de două laturi alăturate și diagonala opusă acestora;
Aria unui paralelogram este egală cu produsul dintre lungimile a două laturi alăturate și sinusul unuia dintre unghiurile paralelogramului.

Răspuns utilizator avertizat
| iona98 a răspuns:

Pai scrii baza. inaltimea supra doi si inlocuiesti... sper sa fie bine. Nu prea ma pricep la mate, dar m-am gandit ca pot sa te ajut cumva.