| alexandra13131718 a întrebat:

Cum aflu aria rombului cand stiu diagonalele si perimetrul?

Răspuns Câştigător
| BLURREDLINES a răspuns:

Aria = (Diagonala 1 * Diagonala 2) : 2

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Lol rolling on the floor A=D*d/2
ești atât de neatentă?

| pLeX a răspuns:

Http://bit.ly/XcmNab + desen

| syste754 a răspuns:

Afli aria triunghiului isoscel si inmultesti cu 2 parca asa erawinking

| MihàiEminèscù a răspuns:

Aria rombului : Diagonala 1 x Diagonala 2 \ 2 ( diagonala 1 ori diagonala 2 supra 2 )
Perimetrul egal cu : 4 l ( patru ori latura ), deoarece rombul este un patrulater care are laturile egale - la fel ca si patratul.
Bafta 1. Esti a 7a, nu? Imi amintesc cand eram si eu in a7a... ce trec anii!
fundita happy?

| Sebytzu_9214 a răspuns:

Aria rombului este egala cu produsul diagonalelor

| GerovitalseBumControl a răspuns:

Pai..in situatia aceasta nu te ajuta perimetrul deoarece aria rombului este egala cu diagonala1 inmultit cu diagonala2 supra 2 iar apoi faci calculul...simplifici daca se poate vezi tu sper ca ti-am fost de ajutor