| denisfotbalistu2001 a întrebat:

Cum aflu rima si masura unei poezi? maine am teza si sigur de da sa aflam rima si masura si nu stiu ajutati-ma cu un raspuns va rog

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Masura unei poezii o afli calculand numarul de silabe din fiecare vers. Atentie, majoritatea poeziilor au masura variabila, asa ca nu te rezuma sa numeri silabele dintr-un singur vers, ci din patru-cinci versuri, pentru a putea preciza, eventual, ceva de genul, "masura de 14-16 silabe".
Rima poate fi imperecheata, daca rimeaza versul 1 cu versul 2 si versul 3 cu versul 4, imbratisata daca rimeaza versul 1 cu versul 4 si versul 2 cu versul 3 si incrucisata daca rimeaza versul 1 cu versul 3 si versul 2 cu versul 4. mai exista si morima, daca rimeazaqn toate versurile strofei sau vers alb/liber.
Sper ca ai inteles! Daca mai ai si alte intrebari, te rog, scrie-mi!
Mult succes la teza si o seara faina iti urez!