| BlackRockShooter_7690 a întrebat:

Cum aflu ultima cifra a unei puteri?

Răspuns Câştigător
| Name2 a răspuns:

Ma uit la exponentul bazei.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uit la exponentul bazei si gandesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima cifra a lui 2, 3, 7, 8 se repeta din patru in patru.Adica daca am 7 la puterea 2009 impart 2009 la 4 restul pe care l-am obtinut se pune ca putere adica restul este 1. 7 la puterea 1 este 7 deci ultima cifra va fi 7.
Dar exista si situatia in care ultima cifra a lui 4 si 9 se repeta din 2 in 2. Atunci o sa am: 9 la puterea 3000. 3000:2=1500 rest 0
U(9 la puterea 0)=1 deci ultima cifra a lui 9 la puterea 3000 este 1
Ultima cifra a lui 5 este 5 iar a lui sase este 6.

Alte răspunsuri
| anime99 a răspuns:

Afli din cat in cat se repeta imparti exponentul la nr din cat in cat se repeta apoiscrie puterea aia egal cu cat ti-a dat si acea este ultima cifra

| anime99 a răspuns:

Afli din cat in cat se repeta imparti exponentul la nr din cat in cat se repeta apoiscrie puterea aia egal cu cat tia dat si acea este ultima cifra

Alte răspunsuri