| BiaBubulina a întrebat:

Am acest exercitiu de rezolvat: 1+3 la puterea 1093 +7 la puterea 1289 + 9 la puterea 3109 si trebuie sa aflu ultima cifra.Eu stiu cum se afla ultima cifra a unei puteri,dar la o adunare nu prea stiu. Multumesc!
P.S, nu este o tema de la scoala, ma pregatesc pentru olimpiada!

Răspuns Câştigător
| Ali1234 a răspuns:

Simplu! Calculezi ultima cifra la puterile alea... apoi aduni ultimele cifre si uite asa!

3 răspunsuri:
| Aww_Nanay_1999 a răspuns:

=u(1+3+7+9)=0 ff simplu [ am facut din cap ]

| BiaBubulina explică (pentru Aww_Nanay_1999):

Aham...in carte e ceva complicat cu exponentul care se imparte si e ceva gen 4k, stiu si asta dar... voiam sa vad cum gandesc si altii.

| Aww_Nanay_1999 a răspuns (pentru BiaBubulina):

Funda, te rog