| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajuta de fapt uniformele școlare în lupta împotriva bullyingului? În Marea Britanie, Japonia sau Coreea de Sud sunt uniforme de ani de zile și cazurile de bullying tot cresc! Eu cred ca e vorba de cultura și educația primita acasă!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ajuta cu nimic, e ca si cum te-ai duce cu sabia la o lupta contra unei mitraliere
Golanasii si repetentii astia care aplica bullying nu vor purta oricum uniforma de ce? este prea comunista pentru ei, astfel ca cei care o poarta devin o tinta directa! Unul din motive ar fi ca aceia care poarta sunt prea fraieri sau nu sunt suficient de rebeli incat sa nu o poarte!
Deci fix pix uniforma contra bullying!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ajuta pentru că mai elimina din diferențele sociale.

| Xox0 a răspuns:

Da, educația.
Si in ziua de azi, e posibil ca, cultura cancel sa intensifice gandirea asta.

| BobTheCat a răspuns:

In teorie, uniformele fac elevii "egali". Totusi, sunt total de acord cu tine, educatia de acasa conteaza foarte mult. Pentru a putea diminua cazurile de bullying, cred ca ar trebui sa ne educam copiii de mici si sa le aratam cat de mult afecteaza. De exemplu, o vorba aparent inofensiva poate avea consecinte majore: poate face o persoana sa se simta inferioara, singura, neapreciata, si, in unele cazuri, o poate determina sa isi puna capat zilelor. sad