| anonim_4396 a întrebat:

Cum analizez pronumele personal? plss dau fundawinking

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici ceva mai jos model:

http://analfabeti.ro/tag/pronumele-personal-model-de-analiza

Model de analiză morfologică a pronumelui

Eu nu bănuiesc pe nimeni. (M. Sadoveanu)

eu

1) pronume

2) pronume personal

3) persoana I, invariabil în raport cu genul, numărul singular, cazul nominativ

4) subiect

| Cameliapantiru a răspuns:

Pronume personal, forma(accentuata sau neaccentuata), persoana (I, a II-a sau a III-a), numarul(singular sau plural), genul(doar la persoana a III-a: masculin sau feminin), cazul si functia sintactica. Sa-ti dau cateva exemple:
Sora ei este colega mea.
"ei"-pronume personal, forma accentuata, persoana a III-a, numarul singular, genul feminin, cazul genitiv, functia sintactica de atribut pronominal.
Spune-mi adevarul!
"-mi"-pronume personal, forma neaccentuata, persoana I, numarul singular, cazul dativ, functia sintactica de complement indirect.
Spor la exercitii!

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Persoana, gen, numar, caz, si functie sintactica.

| DoolceDoolce a răspuns:

Persoană, gen ( doar la pers. a III-a ), număr, caz/ funcție sintactică.
Uite un exemplu: I-am arătat varianta corectă.
i = pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, cazul dativ, funcția sintactică de complement indirect.
În acest caz nu se poate specifica genul deoarece "i" poate însemna și varianta feminină, dar poate fi și varianta masculină.

| DoolceDoolce a răspuns:

Persoană, gen ( doar la pers. a III-a ), număr, caz/ funcție sintactică. Uite un exemplu: I-am arătat varianta corectă.
i = pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, cazul dativ, funcția sintactică de complement indirect.
În acest caz nu se poate specifica genul deoarece "i" poate fi și la feminin, și la masculin.