| Lazar_David_1989 a întrebat:

Cum analizez pronumele? Dau funda. Rapid va rog puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| emag a răspuns:

Pronumele personal este caracterizat:

a) prin persoana
- persoana I: eu, noi
- persoana a II-a: tu, voi
- persoana a III-a: el/ea, ei/ele

b) prin gen (doar la persoana a III-a)
- masculin: el, ei
- feminin: ea, ele

c) prin număr
- singular: eu, tu, el/ea
- plural: noi, voi, ei/ele

d) prin caz / funcție sintactică
- nominativ: eu, tu, el/ea etc.
- acuzativ: (pe) mine, (pe) tine, (pe) el/ea etc.
- genitiv: meu, tău, lui/ei etc.
- dativ: mie, ție, lui/ei etc.
- vocativ: tu!, voi!

2 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Pronumele personal se caracterizeaza prin : persoana, gen, numar si caz. Uite un exemplu : "Ea s-a casatorit cu varul meu". Pronumele "ea" este la ps III, gen feminin, nr singular, caz Nominativ (pentru ca raspunde la intrebarea "cine").
Funda? happy

| Cartoon98765 a răspuns:

De exemplu pronumele "eu" :

eu- pronume personal, persoana I, numarul singular, gen[numai in cazul pronumelor de la persoana a III-a singular si plural], cazul N, functia sintactica subiect [ la caz si la functie sintactita depinde de text ];