| cnvv a întrebat:

Cum ar arata Romania, daca maine am fi condusi de monarhie?
Nu cred ca m-am exprimat corect, dar cred ca ati inteles ideea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ar arata prea deosebit.
Intr-o monarhie constitutionala monarhul are putere chiar mai mica decat o are presedintele Romaniei (vezi Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord sau Spania).
In rest este la fel ca intr-o republica parlamentara, aproape singura deosebire este ca exista monarh si nu presedinte.

| whatevernvm a răspuns:

Frumos

| sabin89 a răspuns:

Asta ne-ar mai lipsi. Nu avem noi destule belele pe cap? sa mai suportam si capriciile unui stain?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel.