| GulubuntzBudulush a întrebat:

Cum ar fi dacă România ar experimenta următoarele modificări în materie de alimentație?
1. 10% din populația țării ar renunța complet la carne (dar ar continua, o parte dintre ei să consume pește, ouă, lapte)
2. 90% din populația țării născută între anii 60 și 2000 ar consuma carne doar la evenimente speciale și sărbători importante și în weekendurile din lunile de vară.
3. 75% din cei care încă ar consuma carne ar consuma doar fără hormoni, crescută în curte.
4. Și peștele s-ar reduce cu 10%, cel din comerț.
5. 90% din cei născuți după anul 2000 nu ar mânca carne aproape niciodată (foarte rar, maxim de 3 ori pe an) iar 75% absolut deloc (mai puțin pește, ouă, lapte)
6. Porcul ar fi consumat de sub 15% din populație, iar cei care l-ar consuma, l-ar consuma aproape numai iarna (90% din cei ce ar face-o, mai puțin bătrânii)
7. 75% ar consuma frecvent alternative vegetale la carne, dar care ar fi îmbogățite și cu B12 și fier.
Cum ar fi afectată societatea? Ecosistemul? Oamenii? Fermele? Restaurantele și fast-foodurile.

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Am fi toti slabi, obositi, confuzi si bolnavi non stop, aia s-ar intampla laughing

Am fost 2 ani vegetarian si un an vegan dupa. Ideea ca omul nu-i facut sa manance carne e la nivel cu ideea ca nu-i facut sa bea apa ca nivel de absurditate.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând ești un tinerel #rezist și care, dacă caut pe internet cu atenție voi vedea că ai dat copy paste la un manifest de la anumite organizații New Age, căruia i-ai introdus România și populația României, care promovează astfel de idei!
rares2666, văd că a intrat în joc și ți-a dat un răspuns amplu!
Dar, eu dau unul scurt: niciodată în România, în următorii cel puțin 200 de ani nu vei vedea o astfel de abordare a schimbării meniului tradițional.
Omul este o ființă omnivoră și niciodată unor mase de oameni nu li se va putea impune un anumit regim alimentar. A, că sunt oameni, grupuri de oameni care își schimbă regimul alimentar, e decizia individuală!

| GulubuntzBudulush explică (pentru ValentinMihai78):

Nu susțin în niciun caz ideologia New Age (de fapt am o părere extrem de proastă asupra a tot ceea ce înseamnă hinduism și chiar un simțământ de superioritate față de ei). În al doilea rând, n-am spus nimic despre renunțarea completă la carne, ci doar despre reducerea consumului cărnii, în special a cărnii injectate cu hormoni (pentru majoritatea istoriei, carnea injectată cu hormoni nici nu a existat, iar oamenii au dus-o bine merci, iar consumul de carne oricum era mult mai scăzut, de pildă în țările ortodoxe și catolice, existau zile în care se țineau post). În al treilea rând, nu am dat copypaste la nimic, eram doar curios, cât de diferită ar fi România în această situație.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Situația despre care vorbești despre țările catolice și ortodoxe exista în urmă cu 200 de ani în urmă, când influența liderilor religioși, Papa la Roma, Patriarhul Constantinopolului, era maximă. Când comunitățile erau mult mai închise datorită lipsurilor unor mijloace de comunicare, informare și transport care s-au dezvoltat în ultimii 200 de ani.
Iar, referitor la carne, ultimii 70 de ani, au condus la o explozie demografică(în ultimii 200 de ani populația lumii a crescut de 8 ori, de la 1 miliard, la 8 miliarde de locuitori), lucru care a împins laboratoarele de știință să creeze noi metode de creștere a eficienței producției industriale și agricole a animalelor de fermă. Ori, acest lucru s-a întâmplat prin modificarea genetică, injectarea de hormoni și antibiotice.

| nukeyly a răspuns:

1. Yap o propunere utopica irealizabila la nivel de tara libera oriunde pe planeta asta.
2. Daca ai avea un lagar LIBER, o TARA fractionata de ziduri?, NU. mai bine domuri de clasa force-field, le pui pe masa ce sa pape le dai caldura, net, joburi, aer curat din alpi, in 5-10-50 ani ai ceva rezultate pe grupe de varsta si poate big pharma le cumpara pe bani frumosi ca testele "pacifiste" din 1940.

Under the Dome_TV Series_2013–2015_43m_RATING 6.5/10
https://www.youtube.com/watch?v=f_Y5YeYrqUk

3. Mai simplu pui un A.I. sa-ti faca o simulare pe un quantum pc si ai rezultatele pe maine dimineata.

| rares2666 a răspuns:

Aceste modificări ar avea un impact semnificativ asupra societății, ecosistemului și industriei alimentare în România:

1. Impactul asupra societății
- Ar exista o schimbare culturală și comportamentală semnificativă în ceea ce privește alimentația, cu o creștere a conștientizării asupra sănătății și a impactului asupra mediului.
- Ar putea apărea o diviziune între generații în ceea ce privește consumul de carne, cu cei mai tineri având obiceiuri alimentare mai puțin dependente de carne.

2. Impactul asupra ecosistemului:
- Reducerea consumului de carne ar putea reduce presiunea asupra resurselor naturale, cum ar fi terenurile agricole și apa, precum și emisiile de gaze cu efect de seră asociate cu producția de carne.
- Cu o reducere a consumului de pește din comerț, ar putea exista o șansă de recuperare pentru populațiile de pești suprasolicitate în prezent.

3. Impactul asupra oamenilor:
- Oamenii ar trebui să facă tranziția către o dietă mai echilibrată, care să compenseze lipsa de carne cu alte surse de proteine și nutrienți esențiali.
- Există oportunitatea de a educa populația în ceea ce privește o alimentație sănătoasă și sustenabilă.

4. Impactul asupra fermelor:
- Fermierii ar trebui să se adapteze la cererea schimbătoare și să își diversifice produsele sau să se specializeze în alte domenii, cum ar fi producția de legume, fructe sau alternative vegetale la carne.
- Fermele care produc carne fără hormoni și crescute în curte ar putea avea o creștere a cererii pentru produsele lor.

5. Impactul asupra restaurantelor și fast-foodurilor:
- Aceste afaceri ar trebui să ajusteze meniurile pentru a se potrivi cu noile preferințe alimentare ale populației.
- Oportunitatea ar putea exista pentru dezvoltarea de opțiuni vegetariene sau vegane mai variate și mai gustoase pentru a atrage clienții.

În ansamblu, schimbările propuse ar reprezenta o tranziție semnificativă către un sistem alimentar mai sustenabil și mai sănătos, dar ar necesita eforturi considerabile pentru a gestiona tranzitia și pentru a răspunde la noile cerințe ale pieței și ale consumatorilor.

FUNDĂ!