| Lov3m3islittle a întrebat:

Un vanzator are un cantare balanta o masa marcata de 1 kg si una de 3kg...cum va proceda el pentru a cantari doua kilograme de cirese stiind ca trebuie sa faca o singura cantarire..are idee careva?

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Mai cantereste un kilogram din cele trei si le adauga la cele deja date si astfel face doua happy

| LadyCrazy999 a răspuns:

Simplu. va pune pe un talger masa marcata cu 1 kg(astfel acolo va fi 2+1=3kg) iar pe celalalt va pune greutatea marcata cu 3kghappy Funda...