| wolder a întrebat:

Cum arata o diploma de XII clase FARA BAC? Vreau sa ma mut de la profilul actual (cu toate ca vreau sa lucrez in domeniu), dar nu m-ar ajuta cel la care m-as muta. Si vreau sa stiu daca scrie pe diploma de 12 clase.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Primesti o hartie cu medile tale atat, arata un pic mai diferit e o hartie mare alba nu frumos ca diploma dar nu asta conteaza important e ca ai 12 clase si te va angaja nu isi fa griji, facultatea e scumpa plus ca poti face o postliceala un fel de seral facultate, bafta multa nu te lua dupa alti pe patron il intereseaza meserie sa stii nu bacuri alea sunt basme

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU primeşti nici un fel de "Diplomă" ( dacă nu-ţi "iei" BAC-ul )!

Primeşti o ADEVERINŢĂ ( o amărâtă de foaie ) pe care se precizează că ai absolvit 12 clase la liceul/profilul/specializarea "X" laughing

Evident, nici un angajator NU o bagă în seamă sad

Deci, mai bine pune mânuţa ( şi creieraşul la contribuţie ) şi ÎNVAŢĂ ca să promovezi BAC-ul!

Toate cele bune.

| wolder explică (pentru bursuc001):

Eu ma interesam mai mult de diploma de calificare eu sunt la profil de estetica si ingrijire al corpului omenesc si din cate am auzit de la profesori primim diploma de calificare coafor-stilist.
Aceea este separata fata de cea de bac nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru wolder):

Este vorba de Atestat-ul profesional ( un fel de Diplomă de calificare în meseria "x" )!

Pe acela îl obţi în urma unei probe/examen practic & teoretic.

El NU are legătură cu BAC-ul ( este separat ) şi se dă cu vreo 1-2 luni înainte de a termina şcoala.

| ElenaSA a răspuns:

Nu primesti diploma, poate doar o adeverinta ca ai facut cele 12 clase.Ramai unde esti acum, fa efort sa treci bacalaureatul si pe urma vezi ce drum alegi.

| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu vei primi diploma de 12 clase deoarece nu ai luat bacul.Si,nu prea ai sanse mari sa te angajezi.

| Roliii a răspuns:

Nici nu primesti diploma.Si fara bac nu te va angaja nimeni, Si daca vrei sa mergi la facultate fara bac nici n-ai cum sa intri.

| Feher_Rominu_Victoria_1965 a răspuns:

Cum arata o diploma de terapeut?