| ClaudiuGabriel a întrebat:

Cum as putea sa invat mai usor verbe in franceza?

3 răspunsuri:
| Iva a răspuns:

Caută la o librărie sau la buchinişti o carte de verbe, îţi zice şi regulile pe grupe şi toate conjugările, pe urmă trebuie doar să faci câteva exerciţii cu ele ca să le reţii. Poţi să le copiezi pur şi simplu pe un caiet, învăţând prin repetiţie, dar e mai bine să creezi nişte fraze cu ele, cu ocazia asta înveţi mai bine şi alte părţi de vorbire. Succes!

| BiaBubulina a răspuns:

Paipai asa: scrii verbele in coloana adic scrii as ain coloana: tu il je si asa mai departe dupa aceea in dreptul lui verbul cum ar fi tu si in drept es si dupa aceea le citesti bine de 5 ori si pui o foaie peste es ons si celelalte verbe si repeti tu es da trebuie sa citesti bine asi asa daca nu esti sigura ce ai zis ridici foaia si te mai uiti asa am invatat eu de fapt soramea m-a pus sa le scriu de 20 de ori pe o foaie ca sa le invat laughing

| al3csaa a răspuns:

Cauta pe translantor!