| Mona2012 a întrebat:

Cum calculez lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic daca stiu aria si masura unui unghi?

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu avem voie să facem temele copiilor!
Dacă înțelegeai teoria și o și învățai nu puneai această întrebare!
Fără matematică nu faci nimic în viață și de aia trebuie să înțelegi și să înveți matematică.

| kasandra111111 a răspuns:

Sau mai usor cu sinusul unghiului care e egal cu cateta opusa pe ipotenuza

| kasandra111111 a răspuns:

Pai depinde si de unghi daca e unghi de 30 de grade atunci cateta opusa este jumatate din ipotenuza daca unghiul are 45 inseamna ca e triunghi isoscel iar are e in felu urmator = cateta 1 ori cateta 2 supra 2 si daca triunghiul e isoscel sau echilateral poti afla foarte usor catetele pentru ca sunt egalebig grin