| angela_7705 a întrebat:

Cum comentati
,, Esecul nu te ucide, te motiveaza doar sa faci ceva!"

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Merge pentru unii. Depinde si de frecventa si intensitatea esecului. Daca ai numai esecuri, e clar ca nu esti pe domeniul care te avantajeaza. Eu cred ca din orice experienta, inclusiv cea de esec, poti invata ceva util, menit sa te ajute in dezvoltare.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca asta ar fi varianta civilizata pentru expresia aia favorita a americanilor: tot ce nu te omoara, te face mai puternic.
Acuma...si s-o duci dintr-un esec in altul, inseamna ca deja ti-ai gresit vocatia.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@zbenguici: Eu doar i-am citat. Stiu ca sunt o natie dusa cu creierii capului. Phuiii... daca ma faceam psiholog macar, daca nu psihiatru, ma duceam in America si ma imbogateam.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Dap, pe unii ii motiveaza sa se apuce de droguri, de alcool, sa ucida.
@ardnaxur1961 asta e tipic american, insa daca e sa vedem statisticile americanilor de a apela la un psihiatru pentru orice mic esec.

Esecul poate ucide daca personalitatea si caracterul sunt fragile. Asa cum poate interioriza si te face mai razvratit, mai razbunator pentru a ridica ditamai zidul sa te protejezi de durere. Insa chestiunea asta te lucreaza si pe la spate pentru ca astfel relatiile devin superficiale, iar singuratatea in care te bagi o vei considera mai devreme, sau mai tarziu un esec implicit al modului de viata. Iar daca e sa ma uitam la Elvetia care in 2004 erau pe locul 1 la suiciduri din cauza singuratatii.

Esecul trebuie sa il accepti. Si sa intelegi de ce il consideri un esec. Si cum putea deveni succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citatul era"Esecul nu te ucide dar te motiveaza sa ucizi"E valabil numai pentru cei care au avut succes iar pierderea lui o vad in cistigatori.Iti dai seama ca e o greseala pina la urma ca nu poti avea succes la nesfirsit dar unei minti bolnave de succes chiar nu-i poti explica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice esec este o premisa pentru un succes happy

| caramelitamia a răspuns:

Interesanta intrebare. happy Pai. eu cred ca, daca nu reusesti sa obtii/faci ceva, atunci pe urma devin ca o ''obsesie '', si apoi reusesti sa obtii/faci acel lucru. Dar asta este o explicatzie de clasa intai. :-J, scuze big grin