| ΚαςςιαnFilellinιkoς a întrebat:

Cum considerati actul de la 23 August 1944: Act de Eroism sau Tradare? (Mihai I, tradator sau Erou?) Va rog sa precizati un punct de vedere personal si argumentati.

Răspuns Câştigător
| Marius94_5839 a răspuns:

Din cate stiu eu, pe data de 23 August 1944 guvernul lui Antonescu a fost rasturnat, iar Romania a intors armele impotriva Germaniei care ne considera tradatori pentru asta.

In opinia mea, data pe care Romania trebuia sa intoarca armele impotriva germnailor trebuia sa fie cel tarziu 21 August 1942. Pe aceasta data, armata rosie, a atacat Stalingradul care era aparat pe 3 sectoare. 2 sectoare romanesti, si unul german. Desi germanii stiau ca rusii vor ataca pozitiile romanesti (sectoarele 1 si 3) puternic cu blindate, au refuzat efectiv sa trimita echipamente anti-tank armatei romane, iar efectul deciziei lor a fost simtit impedeat de armata germana care a fost incercuita si distrusa. Armata romana a suferit si ea pierderi imense din cauza germanilor iar in continuare din cauza deciziilor pe care Hitler ignorand sfaturile tuturor ducea la pierderi incredibile pentru armata romana cat si cea germana. In concluzie eu consider ca atunci cand armata rosie s-a apropiat de Romania era absolut normal sa vina cineva (in cazul nostru Mihai I care a profitat de o situatie de criza) si s-a instaurat la putere.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mihai I,==cretin profitor

Actul de la 23 August a fost stabilit anterior și Mihai 1 a fost un simplu executant.
Citește și ce scrie despre idiotul ăsta prințul Paul-
Paul de România --
http://ro.wikipedia.org/wiki/Paul_de_Hohenzollern
http://www.printulpaulderomania.ro/
http://www.cancan.ro/......90111.html

Nici Paul nu este ușă de biserică dar l-a dat în gât pe nemernicul de Mihai.
Acum nu mai găsesc materialul unde explica că Mihai a primit sume imense de bani din RPR și din RSR, dar era acum câteva luni pe net.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putin imi pasa de nemti dar Mihai I a tradat Romania.