| gabrielutzu a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui rezolvata problema tiganeasca din punctul de vedere al nostru, al romanilor?
Deoarece s-a incercat de nenumarate ori integrarea tiganilor in societate, prin oferirea de locuri de munca cinstite, la fel ca oricarui om normal, dar cand acestia au auzit de munca au fugit ca dracu de tamaie.
Stiati ca pentru un tigan, a fura, a insela, nu reprezinta o fapta rea, ci o traditie, mostenita din mosi stramosi...si atunci ne mai intrebam stupizi de ce ne fura tiganii...pentru ca a fura pentru ei este o onoare si chiar o obligatie in a-si pastra traditia.

Si atunci, va intreb, care credeti ca ar trebui sa fie masurile de luat impotriva etniei tiganesti pentru ca aceasta sa nu mai dezonoreze poporul roman?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cred ca pornesti de la o prejudecata. Nu impotriva etniei trebuie intreprinse masurile. Ci inasprite pedepsele pentru cei care comit faradelegi, iar pentru politistii care o dau la pace cu ei, pedepse duble fata de cele aplicate tiganilor. Valabil si pentru procurorii care le dau NUP, si pentru judecatorii care se manjesc si considera ca nu sunt pericol social.

11 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

Nu se pot integra. Tiganii tot tigani raman.

| Ben. a răspuns:

Onorabilul popor roman sa-si aduca aminte de progromuri, de tiganii dusi la bug, de secolele cat au fost tiganii sclavi in principate, si de felul foarte onorabil in care si-au injunghiat aliatii pe la spate la 23 august.

| cos a răspuns:

Prin educatie si ajutoare sociale...
stiu ca e un drum anevoieos si greu

si pentru noi in secolul 17 a ucide un musulman era o datorie sa zicem asa...la fel in Coran scrie ca uciderea unui necredincios e o datorie... dar educatia, deschiderea mintii catre pareri diferite ii opreste pe oamenii rationali, civilizati sa mai practice astfel de chestii.

Anumite practici si traditii la ei sunt daunatoare.ar trebui chiar interzise prin lege cu forta.de exemplu vinderea mireselor...practica ce era si la noi acum cateva veacuri... ceea ce ma face pe mine sa aleg educatia ca mijloc de ai educa pe acesti oameni

apoi ajutorul socieal...stiti, in trecut tiganii erau considerati sclavi, din ei isi faceau boierii sclavii care sa le serveasca pe la mese. titulatura de sclav e destul de urata si tiganii au fost tinuti in inferioritate culturala si materiala mult timp...
si nu sunt numai ei de vina... stiti stirea aceea de la tv in care o romanca adoptase un copil tigan si l-a maltratat pana l-a omorat in dusmanie ca fiul ei se casatorise cu o tiganca? chiar la mine in familie niste rude si-au renegat fiul pentru ca s-a casatorit cu o tiganca.asa ca si noi trebuie sa ne educam, sa nu ii mai privim pe tigani ca pe ciuma...si multi din ei traiesc in familii sarace, afara de cei pe care ii vezi in palate si mertzane...

educatie educatie si iar educatie

| alexam a răspuns:

Cred ca daca ar face si ei macar 4 clase obligatoriu ( dar ce zic eu, ca nici copiii nostri de la sate nu fac 4 clase! sad ), si ar fi invatati mai multe, poate s-ar integra mai bine in societate. Avand in vedere ca f multi nu isi gasesc de lucru pentru ca sunt tigani, si oricat de ca lumea ar fi un OM, daca e tigan tot ai o repulsie si macar o umbra de rasism, eu cred ca e greu si pentru ei! Am avut o firma si am cesionat-o unui tanar de etnie rroma. Cu siguranta facuse multe lucruri,, murdare,, la viata lui, dar daca l-ai fi vazut ce frumos vorbea, si cu respect, mai, crede-ma era educat! In sensul educatiei din familie si bunului simt, nu a numarului mare de facultati absolvite! happy Asadar cred ca noi toti, indiferent ca suntem de etnie romana sau rroma putem face ceva ca lucrurile sa se schimbe in bine! De la cei care se ocupa de legile din tara, oamenii ce sunt persoane publice, politicieni, mass media, pana la oamenii de rand! Oricum padure fara uscaturi nu exista, asa ca probleme vor aparea mai tot timpul! sad

| danut a răspuns:

Impotriva unei grupari (nu conteaza de care) nu se pot lua "masuri" caci devi rasist (in situatia respectiva). Tiganii au istoria lor si daca incerci cat de cat sa-i "intelegi" vei descoperi ca nu exista nici o solutie. Au aparut pe plaiurile moldovenesti pe vremea lui Alexandru cel Bun in peroiada anilor 1490 adusi ca un trib de sclavi din India de catre mongoli. Daca privesti la istoria Indiei, ei au luat locul sumerienilor prin disparitia acestora cu cca 1000 de ani IDH. Oricine poate observa ca in acea zona de omenire unde traiesc 1/6 din populatia globului, istoria a ramas ca acum 3000 de ani, n-au evoluat, au credinte fantastice, instincte primare. Deci nu se pune problema unei evoluti, ce pretenti poti avea la cea mai inapoiata casta din care se trag si concetateni nostri. Totusi problema nu este la ei, ci la noi, noi ne dezonoram singuri. Ne comportam ca ei, vorbim ca ei, ascultam aceiasi muzica ca ei, ne-am corcit cu ei, am luat ce era mai rau de la ei. Raul e la noi, nu la ei. Intrebarea e ce facem cu noi ca sa nu mai vedem paiul din ochiul vecinului ci sa vedem parul din ochiul nostru.:-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat sunt drepturile omului si noi parte din uniune n-avem ce face decat sa incercam in continuare sa-i convingem sa-si lase traditia in urma si sa se apuce de munca, eventual o lege prin care sa le fie pedepsite aspru infractiunile si sa-i oblige sa-si schimbe garderoba cu una civilizata la fel cu vocabularul si cel mai important dusul sa le fie obligatoriu, zilnic cate doua ca multi miros de-ti vine sa dai la vrabiute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu ce zici? sa ii exterminam ca pe evrei, nu ar fi mai bine? unii se dezonoreaza prin intrebarile pe care le pun! si ce sa le facem? sa ii starpim ca pe plosnite?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca romanii agresati verbal sau fizic in spatiile comune
(ex mijloace de transport in comun) de catre tigani sa capete
sprijinul restului romanilor prezenti si impreuna sa dam o riposta
acestor derbedei, huligani, banditi care sunt cu precadere
tigani. Deasemeni politia si justitia ar trebui sa fie ferme in
pedepsirea meritata a acestor jigodii (acest termen il consider
un eufemism ). Tinerii romani ar trebui sa se distanteze de
obiceiurile, comportamentul si vocabularul caracteristic
tiganilor iar posturile de televiziune sa inceteze sa mai
zugraveasca in roz aceasta etnie. Romania sa fie o tara
a romanilor, eliberindu-se de influenta nefasta a tiganilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer multi mi-ati spune ca sunt rasist dar dupa parerea mea tiganii sunt niste paraziti ce trebuie exterminati asa cum sunt exterminati gandacii de bucatarie, am un prieten care are o vorba,, ca sa omori tiganii trebuie sa ii pui in si indian caci e pacat sa strici un glont pe un tigan sa omoare macar vreo 3"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele raspunsuri pe care le-am citit m-au facut sa ma inscriu la acest site. O sa incep prin a va povestii ceva. De aproximativ doi ani cand merg in vacanta la munte la niste rude am problema tiganilor. Motivul pentru care sunt "bagat in seama" de ei cica ar fi muzica pe care o ascult ca de ce nu ascult manele si ascult house, ca de ce nu imi fac freza nu stiu cum, ca de ce sunt asa smecher? (eu fiind un tip calm, normal, nici decum smecher ca daca eram le aruncam casese in aer) si multe alte noduri in papura. Bun intr-o seara in parc stateam cu doi prieteni, vin tiganii si se i-au de noi nu am mai rezitat si l-am trimis pe unu sub banca cu un sut. Imediat unul din ei s-a inarmat cu o bata iar ceilalti mau inconjurat( erau vreo 5) binenteles ca nu a avut curajul sa dea cu ea. din tot balamucu a rezultat o vanataie pe un rrom care se impiedicase singur neavand de-a-face cu mine. Au mai urmat de-a lungul timpului incaierari si batai. La un mom dat am chemat politia a venit in 5 minute toti gandacii au fugit iar politistii ce credeti ca au rezolvat? nimic ba chiar au tras concluzia ca nu sunt eu usa de iserica eu singur ei 17 saracii. era de asteptat, si asa au scapat baieitii. mai am multe sa scriu dar nu cred c aare rost si asa unii romani plang tiganii ca sunt nedreptatiti saracii, da a mai aparut si campania aia pe la televiziuni, in concluzie eu spun ca virula, daca mi se da o arma si mi se promite ca nu voi si bagat la parnaie, ii omor cu mana mea pe toti de la cel mai batran la puiulde rrom de la masa din burta aia jegoasa. afirm asta chiar daca unii ma vor condamna, asta e si oricum nu imi pasa. era un video clip pe youtube o sa il caut si o sa vi-l arat

| stf a răspuns:

Prosti! nu toti rromi sunt la felwinking Sunt si rromi care muncesc si traiesc cinstit hai sa nu exageramwinking