| intelectualul a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa se faca eforturi mai mari pentru integrarea tiganilor in societate si pentru diminuarea discriminarii?

Răspuns Câştigător
| FesCuDungi a răspuns:

Da! pentru ca si ei la randul lor sunt oameni! au aceleasi drepturi in societate ca si noi! nu trebuie sa ii dam la o parte pentru simplul fapt ca au culoarea pielii mai inchise, sau ca asculta manele, sau mai stiu eu ce alte chestii!

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. Din punctul meu de vedere eforturile de până acum sunt arhi-suficiente.
În România, în 2011, un român este nevoit să se lase de şcoală pentru că nu şi-o mai poate permite (financiar vorbind). În aceeaşi Românie, a aceluiaşi an, un ţigan/rrom nu este nevoit să facă asta. De ce? Pentru că ei nu plătesc nicio taxă - ba încă mai şi primesc bani de la mine, de la tine, de la noi toţi numai ca să vină la şcoală. (mă refer direct la mediul universitar)
Pe cale de consecinţă, deja aceste măsuri frizează tirania asupra majorităţii pentru ultra-protecţionismul unei minorităţi care refuză integrarea.
Discriminarea e de porc. Suntem (sau ar trebui să fim) de acord cu toţii de asta.
Însă, discriminarea e de porc în ambele sensuri. Pe cale de consecinţă, discriminarea românilor doar pentru a susţine ţiganii este aşijderea de porc.

Salut.

| jadir a răspuns:

Nu nici cu asta nu sunt decord si o sa specific dc,sunt rromi care au facut cursuri de soferi,asistenti medicali,tamplari au terminat facultati etc si asta ajutati de proiecte gen integrarea romilor,este bine nu? Dar cand spun ca acesti rromi soferi,asistenti medicali, tamplari nu stiu sa citesca si sa scrie cum mai? asistent medical analfabet? cine a mai pomenit asa ceva? Sunt rromi nascuti in Romania au aceleas drepturi ca mine si ca tine, dc sa aiba mai multe drepturi ca noi? Pei ei ai ajuta pe noi cine ne ajuta?

| Ionait a răspuns:

Nu. Ma abtin de la alte comentarii deoarece unii le-ar putea considera ofensatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Dani04 a răspuns:

Tiganii sa faca eforturi mai mari.Ca ei se autoexclud prin faptele lor.Lasati ipocrizia, ca asta e problema in tara asta.Pe langa prostie, ipocrizia e suprema.

| Wooky a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.
Mai ales cand zilnic vad femei de etnie rroma care in autobuze incoltesc cate un om ca sa-i umble prin geanta, ghiodzan, etc oh go on.

| papusikatha a răspuns:

Nu, motivul? NU

| tabittha a răspuns:

Nu cred. Ai trait vreodata cu ei(nu in casa, ma refer in aceeasi localitate)? Nu exista cale de mijloc. Dimpotriva ei se cred o rasa superioara noua. Putini sunt cei pentru care s-ar merita diminuarea siscriminarii.

| sensa a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fie considerati egali, nu sa li se ofere locuri speciale in invatamant(1 2 5 locuri in clasa pentru elevii de etnie rroma) pentru ca aici deja suntem discriminati noi ceilalti, pentru ca ei au sau n-au medie pentru locul respectiv intra pe loc ca na.li se cuvine.acelasi lucru se intampla si cu elevii/studentii basarabeni.si faza cu rrom in loc de rrom mi se pare cea mai mare prostie.prin "deranjul" lor cand li se zice rromi se discrimineaza singuri.sincer nu prea inteleg la ce te referi tu prin eforturi mai mari.asta tine de fiecare persoana in sine, de mentalitate si de educatia primita, dar si de tiganii cu care te intalnesti in viata.eu am intalnit un rrom pe care il apreciez extrem de mult pentru ca a facut un gest atat de simplu dar atat de semnificativ pe care nimeni nu l-a facut si probabil nu-l va mai face fata de mama meahappy

| iulianh a răspuns:

Impusca-iiiiiiiiiiiii Hwooooo... Dati-le foc la case.a fie dati afara din tara ca fura,omoara si violeaza. Pe scurt, ne distrug tara si se inmultesc ca animalele, fara numar.Ca-i doare in cur.

| Creieras17 a răspuns:

Buna.
In primul rand, majoritatea cetatenilor romani nu agreeaza tiganii din motive intemeiate.
Eforturile din partea noastra, pentru integrarea lor, sunt de prisos din moment ce "discriminatii" nu contribuie cu nimic.
Nimeni nu este rasist din cauza ca esti mai inchis la culoare sau din cauza ca ai alte traditii si obiceiuri!

| deyniel a răspuns:

Nu nu trebuie pentru ca nu vor fi acceptati nai vazut cum arata sau cum traiesc uni cum vorbesc sunt si prosti niste idioti negri inputiti toti se trag din maimute e na ca mea venit o idee sa adunam toti rrom si sai aruncam in jungla ce ziceti ieu votez da.