| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca poate fi oprita deruta asta in care se scalda majoritatea celor sub 22 de ani si, mai ales, indiferenta, aroganta, nesimtirea, incultura, sictirul parintilor vis-a-vis de odraslele lor?

15 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Cine-i bine crescut asa ramane toata viata, pentru ceilalti sa nu cautam niciun vinovat.
Ce te dai asa experta in cresterea copiilor 'Diav0la"? Ce ai cu parintii de pe vremea lui Ceausescu, ce mari transformari au fost in Romania in ultimii 20 de ani, de acei parinti nu s-au putut acomoda si nu intelege tineretul de azi?
"Supersx" eu ma bucur de libertatea pe care o au tinerii de astazi, de exuberanta si increderea lor in viitor, nesimtirea este un scut pentru timiditatea lor, incerca daca merge, merge, daca nu o lasa mai moale. Cand ai mai vazut atatia tineri frumosi si atat de diversi, cu bunele si relele lor? Eu sunt inconjurata numai de tineri, stii cate lucruri frumoase si utile am invatat de la ei, faptul ca stau de vorba acum cu tine tot un tanar sau mai multi m-au invatat. Tot respectul pentru ei.

| Flav a răspuns:

Am sub 22 de ani. Nici eu nu stiu cum putem fi opriti. Dar numeralul de 22 de ani deja e mult. Esti matur de la 18 ani. Si cred ca un copil trebuie sa fie educat pana la 14 ani. Daca e educat destul e bine pana atunci, are puterea sa se mentina singur in societate in continuare si sa stie sa evita anturajele negative.
Odrasla din mine insa are respecti pentru. parinti pentru. ce au facut si ceva mai ciudat se simte demodat. Da, se simte demodat cand vede generatia asta de pierceng-uri, spice shop-uri, stilul emo si ritmul Gutza se inmultesc. Si asta inca de la 12-13 ani. Astia putin mai mari au imbatranit pentru. teribilitati. Sau nu mai au timp de ele.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

¤supersc wood=lemn. Ai putea reformula şi tu, de asemenea?

| Parintele a răspuns:

Nu poate fi oprita. Asta este mersul normal al lucrurilor datorita trendului modelului occidental pe care obligat l-am adoptat si noi...Trebuie ca tinerii sa fie din ce in ce mai prosti si mai obraznici.si sa se f. a de la 12 ani...asta e modelul. In scoli trebuie sa existe numai vedetism si sa excelezi prin pumni fite si prostie.

| MisterKat a răspuns:

Supersx, din pacate deruta asta.nu poate fi oprita. Am si eu in liceu specimene de copii de "bani-gata" care afiseaza o indiferenta totala fata de regulamentul liceului,(vin la scoala cu nu stiu ce freze mai traznite, piercing-uri la greu, haine stridente, etc. ) in timp ce noi, astia mai tocilari si mai fraieri(cum ne zic ei...) venim la scoala imbrcati conform regulamentului, venim pregatiti la scoala; nu ca acesti pusti indiferenti care vin cu taticu' la scoala din Jeep, fara niciun caiet sau carte cu ei. E incredibil...
Nesimtirea, Aroganta, Indiferenta sunt chestiuni care pot caracteriza societatea romaneasca.
Un exemplu clar de nesimtire il pot spune (l-am vazut cu ochii mei): un munte de om (pachet de muschi), chel cu ceafa lata ca de porc, a dat peste mama cu caruciorul de cumparaturi(in Selgros), si mama i-a spus sa isi ceara scuze, la care el a spus ca a enervat-o si ca o sa o bata. Incredibil. totusi angajatii au reactionat si l-au pus la punct pe respectivul butoi de patron. Cam asta e societatea noastra... in scoli pustiani si pitzipoance arogante, la serviciu oameni nesimtiti, in trafic la fel... peste tot.
De respect fata de pariniti nu mai poate fi vorba, cand multe fete fac filme xxx de la varste fragede. iar cand baietii sa pun pe furat, pe bataie la stadioane.
"Traim in Romania si asta ne excita tot timpul!"

| MisterKat a răspuns:

Am dat un raspuns si am vazut ca mi s-a votat ca fiind nefolositor. desigur, adevarul intodeauna supara... As vrea sa stiu cine mi-a votat raspunsul meu anterior ca fiind "Nefolositor" si argumentele. Multumesc!

| MisterKat a răspuns:

Am dat un raspuns si am vazut ca mi s-a votat ca fiind nefolositor.. desigur,adevarul intodeauna supara... As vrea sa stiu cine mi-a votat raspunsul meu anterior ca fiind "Nefolositor" si argumentele.. Multumesc !

lolita
| lolita a răspuns:

Nu poate fi oprita, tinerii din ziua de azi fac totul cu viteza luminii, nu stiu sa se bucure de fiecare clipa traita. unii se maturizeaza prea devreme si nu mai au copilarie, nu stiu ce sa zic, este vina parintilor sau nu.

| littlesunshine a răspuns:

Pai daca sunt deja nesimtiti, inculti, sictiriti, aroganti, indiferenti presupun ca trebuie "impuscati", nu? Ca altfel nu vad sa reactioneze la sutele de programe pentru educarea propriilor copii, si crede-ma sunt multe. Nu mai zic de sutele de emisiuni TV dedicate acestei imbunatatiri a relatiei parinte-copil. Momentan astia despre care spui, au destule complexe de superioritate si am mai zis-o... in ziua de azi pentru multi nebuni copiii lor sunt masini de ascultat si executat. Nu primesc si ei saracii nici macar cea mai mica explicatie pentru un lucru sau altul. Au multe intrebari la care nu primesc raspuns din prejudecatile si ignoranta propriilor parinti. Si e pacat. Pt ca aminadab se va trezi apoi sa zica... ei sunt de vina au prea multi hormoni si e mare rau viteza. Dar cel putin 60% din problema o identific in materia cenusie a parintelui. Din nou:
Copiii din ziua de azi... sunt ai parintilor din ziua de azi!

| unbaiat a răspuns:

Sa citeasca o carte pe saptamana macar 2 ani. dar cum nu-i poti obliga.Si cetateanul turmentat al lui Caragiale era mai destept decat multi din licentiatii de astazi laughing Cand se intra cu examene oriunde se cunostea diferenta...

| Diav0la a răspuns:

Am mai zis. o mai zic... ne trebuie ceva programe nationale care sa ii invete pe parinti cum sa se poarte cu adolescentii zilelor noastre. Pe vremea comunismului ei au trait alte vremuri, acum se afla la polul opus... e o schimbare radicala ...ca si parinti e clar ca nu pot face fata la transformarea asta brusca. Cei care au viziuni mai deschise si cat de cat educatie, care sa le permita sa aiba o tactica adecvata stiu ce si cum sa faca... Din pacate marea majoritate a adultilor vor sa aplice in contextul actual niste reguli trecute... ceea ce duce la haos. Nu e sictir si nici macar indiferenta... e doar neputinta din lipsa de metode.

| adyth a răspuns:

Disciplina impusa fortat. dar de mici. daca sunt crescuti intr'o anumita maniera nu mai ajung delicventi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Ce te face sa crezi ca inaintea celor 22 de ani era altfel?
O fire rebela, tot rebela ramane. Nu ai ce-i face.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@legiuitoarea
M-ai pierdut in rationamentul tau. Wood you please rephrase?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexule traim prea repede, mai ales tinerii si nu au timp sa se desmeticeasca. ei merg in viteza de-a valma si cand se trezesc spun;;; hoopaa ia sa vedem unde sunt. vai ce am facut? din cauza vitezei am cam sarit niste trepte.hai inapoi sa vedem pe care?