| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti, ce profesie este mai buna/bine platita/locuri de munca, IT sau farmacia? Nu stiiu unde sa aplic

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pai gandeste-te in felul urmator. La farmacie o sa lucrezi la... farmacie.
La it, poti lucra oriunde, si in plus, daca nu gasesti de lucru la o firma, poti oricand sa lucrezi ca freelancer.

E destul de greu la inceput, dar daca inveti un limbaj de programarea, sa zicem C-ul, ca asta o sa inveti sigur, o sa poti invata si restul limbajelor de programare usor, in mare parte sunt toate la fel, fiecare diferit in felul in care se scrie, dar ca si concepte, sunt la fel.

Eu de exemplu am invatat JavaScript prima data si mi-a fost greu, dar dupa ce m-am obisnuit, a fost ok. Acum ca m-am apucat de Python, imi e usor, pentru ca pot aplica ce am invatat in JavaScript.

Daca lucrezi in calculatoare poti face mult mai mult ca la farmacie, asa cum am zis, nu te rezumi doar la a lucra in firme, poti sa creezi aplicatii, site-uri, jocuri, etc, si sa le vinzi singur in cazul in care nu gasesti de lucru, si tot faci ceva.
In farmacie, nu ai alta sansa, decat sa fi in farmacie.

Dar tu alege ce-ti place, nu ce-i mai bine platit sau in ce gasesti locuri de munca.
Fie ca lucrez in IT sau farmacie, daca nu iti place ce lucrezi si nu esti pasionat, intotdeauna o sa ai un salariu mai mic decat altul pasionat care face treaba si mai repede, si mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca castigi mult mai mult IT decat Farmacie. Acum. depinde ce vrei si tu mai mult.

| Kenya a răspuns:

Depi de locul in care te angajezi.

| angelcore a răspuns:

Depinde, daca ai noroc si reusesti sa te angajezi la o companie mare gen Microsoft, IT e mult mai profitabil decat farmacia.

| Alex201938 a răspuns:

Depinde de caz este cand farmacistul ( aici ma refer la ala fara de care farmacia nu merge nu ala care vinde medicamente) castiga mai mult sau cel care lucreaza in it dar in general cei din it castiga mai mult

| Tanner a răspuns:

Pai la ce te pricepi.Meseriile acestea fac parte din diferite domenii.Cati ani ai?

| evo22 a răspuns:

Cea mai buna meserie? Patron! Daca nu muncesti pentru visul tau...vei munci pentru visul altcuiva. happy

| Coraly89 a răspuns:

Buna iti recomand in domeniul IT