| Daughter a întrebat:

Cum dau anunt in presa ca mi-am pierdut legitimatia? (La secretariat mi-a spus ca este singura metoda prin care pot face rost de o legitimatie noua, caci cea veche este prea deteliorata)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Documentele DETERIORATE SE RETRAG de organul emitent si se elibereaza altele, contra cost.
Anunturile pentru documente pierdute se dau la oricare ziar care are si rubrica de mica publicitate, iar dovada este chitanta anuntului + ziarul in care a aparut anuntul.

| Raducons a răspuns:

Trebuia ca sa iti dea ele toate detaliile cum sa procedezi, si unde sa mergi, dar bineinteles ca nu le pasa, se spetesc muncind.

| Rotazi a răspuns:

Ciudat. Una este sa fie deteriorata si alta e sa fie pierduta. Oare nu vor sa te taxeze mai mult pentru "pierdere"?
In orasul in care esti studenta (presupun ca nu esti angajata), exista mai multe publicatii. S-ar putea sa ai si una numai cu anunturi. Cauta la chioscul de ziare. Intreaba doamna de acolo in ce ziare locale sunt anunturi. In publicatie, de regula se afla un cupon pentru anunturi gratuite. Il completezi si il depui in cutiile lor speciale. Daca nu au, mergi la redactia ziarului. La receptie se primesc anunturile care se platesc la numarul de cuvinte.
Cand apare anuntul, cumperi publicatia si mergi cu ea la secretariat sa faci dovada anuntului.