| anonim_4396 a întrebat:

Hei hei. Răspuns fast pls
Deci am fost la festivitate, apoi m-am dus în clasa cu viitorii colegi (sunt a9a) si m-am împrietenit cu o fata. Diriga ne-a dat carnetele de note și o legitimație. Și a spus ca ar fi bine sa nu le pierdem. Dar după vreo ora după ce am ajuns acasa, colega mea îmi trimite mesaje ca nebuna sa-mi spuna ca deja si-a pierdut legitimația și nu știe ce sa facă. Sfaturi? E chiar foarte importanta legitimatia aia? Răspunsuri serioase, va rog

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceea legitimatie indica ca, esti elev a scolii X si ai drept de intrare acolo.
In lipsa legitimatiei pot aparea probleme, paznicul sa nu dea voie la intrare, doar daca vine cineva sa-i confirme identitatea (diriginte, careva profesor, directorul etc).
Sigur nu va fi un moment placut.

| ccristianaelena a răspuns:

Este evident ca legitimatia este foarte importanta, este posibil ca liceul in care ai intrat sa aiba niste reguli stricte care trebuie urmate, cum ar fi identificarea prin legitimatie la orice ora, nevoie la secretariat/director, etc. Prin urmare, prietena ta ar face bine sa isi asume responsabilitatea si sa anunte ca a pierdut-o, ca sa nu aiba probleme ulterior. Succes!

| Kiara7 a răspuns (pentru ccristianaelena):

Pai avem și carnetul de note care contine și poza cu noi. Nu se poate folosi în locul legitimației?
Nu vrea sa îi spună dirigintei pentru ca ii e teama ca o sa își facă o impresie proasta despre ea, atat diriga cât și colegii.

| ccristianaelena a răspuns (pentru Kiara7):

Chiar si daca se poate folosi carnetul ca inlocuitor (depinde de regulamentul vostru scolar), la un moment dat tot ii va trebui legitimatia si ii va parea rau ca nu a rezolvat din timp, poate chiar va avea dificultati la scoala mai apoi, din aceeasi cauza. Sfatul meu sincer este sa isi ia inima in dinti si sa actioneze matur, spunandu-i doamnei diriginte in particular ce s-a intamplat. Dirigintele ar trebui sa inteleaga ca "a gresi" este omeneste, iar si emotiile de inceperea unui nou capitol (liceu, prieteni noi etc.) joaca un rol important in viata fiecarui elev, influentandu-l involuntar mai mult sau mai putin. Sunt sigura ca si colegii vor intelege. Sper sa rezolve, toate cele bune!

| Alex199e199 a răspuns:

Sa mearga sa-i spuna dirigintei ca a pierduta si ca ar avea nevoie de alta.

| Roman_Serban_1988 a răspuns:

Daca ea nu mai poate intra in scoala, nu inseamna cu nici tu nu poti, mergi tu la diriginta azi, sau maine dimineata, Si spune-i. Ea probabil nu o sa fie prea fericita dar nu e nici o problema...