| Alexxutsa a întrebat:

Cum draq scoti factorii de sub radical? Dau fundita!

Răspuns Câştigător
| deyutzyk97 a răspuns:

Ii simplu stai sa-ti arat

deci avem un exemplu

radical din 50=?

acum tu trebuie sa il descompui in factori

aici vine o kestie un pic mai complicata dupa ce ai terminat descompunerea ai 2 de 5 si un 2 cand ai 2 nr de aceleasi fel se pun numa una la radical intelegi de exemplu rezultatu ar fi 5 radical din 2 nr care le ai de 2 ori la descompunere le pui o singura data in fata radicalilor

asta e o kestie simpla pana si eu ce am note foarte mici la mate am inteles-o si nu-i vorba ca numa tocilari inteleg mate dar daca esti atenta stii matematica este foarte logica
ai inteles?

funda?

6 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

2 radical din 3 => 2 la puterea 2 ori 3 => 4 ori 3=> 12

| BruneTTe a răspuns:

Hmm. sper sa si intelegi nu de alta dar nu ma pricep sa explic asa, pe net laughing
Deci.de exemplu daca ai :
radical din 12 : te pui si il descompui; merge cu 2 si ramane 6; apoi iar cu 2 si ramane 3 si apoi mai merge cu 3 si ramane 1... 2 se repeta [ adica s-a simplificat de doua ori cu 2 ] si mai ai un 3. deci rezultatul e 2 radical din 3. Ce se repeta pui in fata radicalului...

nu stiu daca ai inteles si oricum daca numerele sunt mari se face altfel :-s

| deyutzyk97 a răspuns:

Apropo daca esti pe clasa a 7a si eu sunt daca mai ai alte intrebari lasa-mi id tau la mesaje...

| DrinkMySoul a răspuns:

Poti scoate factorii sub radical daca e patrat perfect, ex radical din 50 este egal cu 5 radical din 2, adica 5 ori 5 ori 2=50, funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea putea fi facuta si fara cuvantul "draq".

| mate123 a răspuns:

Nu este deloc greu, un exemplu bun te va ajuta, ia sa vedem http://mate123.ro/algebra.php#Extragerea_de_sub_radical este floare la picioru' de lemn :D.