| nikappa a întrebat:

Cum se scot factorii de sub radical? Dau funa si vot!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

32|2
16|2
8|2
4|2
2|2
1|

Scoaterea factorilor de sub radical presupune etape specifice. Vom folosi un exemplu în timp ce vom şi observa aceste etape. Să luăm ca exemplu numărul-.

Descompunem numărul de sub radical

în cazul nostru, numărul 32. )

După ce descompunem luăm câte

două numere la fel, din care ies unul singur.

Observăm că din doi de 2 rezultă un singur 2; din doi de 2 rezultă un singur 2. Rămâne numărul care nu se înmulţeşte 2.

3. Numerele ce au ieşit (în cazul nostru doi de 2) se înmulţesc (-) şi sunt numerele dinaintea radicalului. Numerele ce au rămas fără să iasă de sub radical se înmulţesc şi rezultă numărul de sub radical.

Sursa: http://kattsoftware.com/notite_matematica/lectie1.php

2 răspunsuri:
| AnaZuzzy a răspuns:

32|2
16|2
8|2
4|2
2|2
1|

Scoaterea factorilor de sub radical presupune etape specifice. Vom folosi un exemplu în timp ce vom şi observa aceste etape. Să luăm ca exemplu numărul-.

Descompunem numărul de sub radical

în cazul nostru, numărul 32. )

După ce descompunem luăm câte

două numere la fel, din care ies unul singur.

Observăm că din doi de 2 rezultă un singur 2; din doi de 2 rezultă un singur 2. Rămâne numărul care nu se înmulţeşte 2.

3. Numerele ce au ieşit (în cazul nostru doi de 2) se înmulţesc (-) şi sunt numerele dinaintea radicalului. Numerele ce au rămas fără să iasă de sub radical se înmulţesc şi rezultă numărul de sub radical