| Kitty8547 a întrebat:

Cum e corect? Monede sau monezi? (ma contrazic cu cineva)

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

MONÉDĂ, monede, s. f. Ban de metal (rar de hârtie) care are sau a avut curs legal pe teritoriul unui stat; p. gener. ban de metal (de valoare mică); mărunțiș. ♢ Expr. A bate (sau a tăia, a face) monedă = a emite bani de metal. A bate monedă (din sau cu ceva) = a insista, a face caz (de ceva). A plăti (cuiva) cu aceeași monedă = a răspunde (cuiva) printr-o comportare similară. (Fam.) Asta e moneda plătită, se spune despre o întâmplare neplăcută survenită în viața cuiva ca o pedeapsă pentru fapta sau faptele rele făcute; faptă și răsplată. [Pl. și: monezi. – Var.: monétă s. f.] – Din ngr. monédha.
Deci, vezi : se spune monede!

| mixxjim a răspuns (pentru ÐÿÅ):

Ai vazut ca spre sfarsit scrie si monezi? [Pl. și: monezi.

| ÐÿÅ a răspuns (pentru mixxjim):

Nu laughing

10 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Conform dictionarului explicativ al limbii romane, se pare ca ambele variante sunt acceptate http://dexonline.ro/definitie/moneda
scrie spre sfarsit [Pl. și: monezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform DOOM, ediţia a II- a revizuită şi adăugită, Bucureşti 2010
monedă s. f., g.-d, art.monedei; pl.monede

| BluishAngel a răspuns:

Monede big grin

| beki13 a răspuns:

Monede

| Sҝϊττlεs a răspuns:

Monede happy

| scienceftw a răspuns:

Monezi.

| alexandru_6678 a răspuns:

Monede... funda pllssss

| DgLglonTZ a răspuns:

Monede... Funda big grin