| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e cu frecventa,cu cursurile, cand si cat se tin la o facultate cu frecventa redusa? Un exemplu de orar?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pai la mine la facultate ( drep) cei cu frecventa redusa faceau cu noi cursurile, de obicei cursurile le aveam in jurul orei 16 pana la ora 20 ca sa poata sa vina si cei de la frecventa redusa. Cursul tinea 2 ore, cu pauza intre ore de 10 minute. Cand aveam ore pana la 20, de obicei profesorii ne tineau pana la ora 19:30 fara pauza.
Nu prea am cum sa iti dau un exemplu de orar, ca nu le mai am, si orarul se schimba in fiecare semestru ( semestru avea 14 saptamani de cursuri), deoarece se bagau si alte materii si unele se scoteau in fiecare semestru.
Am gasit un orar din anul 2 semestru 1 daca nu ma insel.
L : 10-12 drept administrativ seminar
16-18 Drept penal - curs
18-20 drept penal - seminar
M : 14-18 - Drept civil - seminar
16-18 Drept administrativ - curs
Mi : 12-14 Contracte de transport maritim - seminar
16-18 - contracte de transport maritim - curs
J: 14-16 dreptul internatinal public - seminar
16-18 drept internatinal public - curs.
18-20 Organizare si relatiile internationale - curs
V: 12-14 Organizare si relatiile internationale - seminar
16-18 - drept civil curs.
Seminarile erau doar o saptamana da, si una nu ( de fapt erau cu schimburi intre grupe, grupele 1-3 faceau in saptamana para si grupele 4-7 in saptamana impara), cei de la frecventa redusa nu faceau seminarii, deci veneau doar la cursuri.

| AvalohAlyn explică (pentru LaLaura):

Si examenele, sesiunile sunt la fel ca la zi nu?

| LaLaura a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sesiunea incepea din aceeasi zi si se termina la fel ca si la zi, doar ca erau in zile diferite, cei de la frecventa redusa aveau un examen in principal mai usor, si era pus la orele mai tarzii ca sa poate venii omul de la munca de aceea nu puteam sa le dam la fel, in aceeasi zi.
Dar in sesiunea de restante, examenele erau la fel si in aceeasi zi.

| AvalohAlyn explică (pentru LaLaura):

Okey.Multumesc mult de informatii.

| LaLaura a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ai pentru ce.

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Am uitat sa precizez, fiecare universitate si facultate are politica ei, si se diferentiaza, mai ales una de stat de una privata.
Stiu ca la una privata ( tot la drept), cursurile se faceau de vineri pana duminica pentru cei cu frecventa redusa. Cred ca cel mai indicat este sa intrebi la secretariatul facultatii unde vrei sa aplici.