| Vernusio a întrebat:

Deci de cate ori trebuie sa te duci la cursuri la o facultate de frecventa redusa? Cand au loc cursurile? Dar examenele? Imi da cineva un exemplu de orar de la o astfel de facultate?

Răspuns Câştigător
| Alexxxaa1010 a răspuns:

30 septembrie Festivităţi cu ocazia deschiderii noului an universitar
3 octombrie - 23 decembrie 12 săptămâni: activitate didactică
24 decembrie - 8 ianuarie 2 săptămâni: vacanţa de iarnă
9 ianuarie - 22 ianuarie 2 săptămâni: activitate didactică
23 ianuarie - 5 februarie 2 săptămâni: evaluare
6 februarie -19 februarie 1 săptămână: evaluare pentru reexaminări în vederea promovării sau măririi notei.
1 săptămână: vacanţă
în perioada 13-19 februarie se va organiza o sesiune de examene pentru finalizarea studiilor.
Semestrul al ll-lea
20 februarie - 4 iunie 14 săptămâni: activitate didactică
1 săptămână liberă în perioada Sărbătorilor de Paşti (17 -23 aprilie)
5 iunie - 18 iunie 2 săptămâni: evaluare
19 iunie - 9 iulie 1 săptămână: evaluare pentru reexaminări în vederea promovării sau măririi notei.
2 săptămâni: practică de specialitate
Situaţia şcolară pentru anul universitar 2016 - 2017 se va încheia la data de 9 iulie.
10 iulie - 30 septembrie Vacanţa de vară

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

De ce sa faci asta? Pentru o diploma?
In 3-4 ani toata lumea o sa aiba diplome de studii superioare la frecventa redusa sau chiar la zi, o sa te poti sterge cu diploma pe maini daca toata lumea are si nimeni nu stie macar ce materii s-au facut in facultatea aia. Daca vrei sa faci o facultate fa-o calumea, invata ce e acolo, nu o face degeaba ca iti consumi si timp si bani si nu te alegi decat cu o diploma pe care, asa cum ti-am zis, o s-o aiba toata lumea peste cativa ani.

Si ca sa-ti raspund la intrebare, sunt facultati de zi la care nu esti obligat sa mergi la niciun curs daca nu vrei, doar la examen, asa ca la frecventa redusa iti dai seama ca va trebui sa mergi doar la examene si poate nici acolo.