| Feri5 a întrebat:

Cum e la Facultatea de Matematică și Informatică din București? E mai ok aici sau la Facultatea de Automatică și Calculatoare de la Politehnica?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Nu te intereseaza partea de hardware nu te duci la AC. Te intereseaza si partea de hardware te duci la AC.

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde ce asteptari ai. La Poli se face mai mult, ai un program mai incarcat, sunt pretentii mai mari (aici mă refer la condițiile de intrare în examen...că la examenul propriu-zis aș zice că e la fel de dificil/ușor la ambele facultăți). La Unibuc ai un program ceva mai lejer, mai putine ore si aproape la toate NU ai prezența obligatorie. Dacă, să zicem, ai vrea să ai un job în timpul facultății, F.M.I. te avantajează.

Personal eu am ales F.M.I. și nu automatica din același motiv pe care îl vei întâlni la mulți: voiam să evit fizica. Nu știam pe atunci programul celor două facultăți sau alte diferențe. Între timp am aflat mai multe, am și prieteni care au terminat la poli și pot spune că aș alege la fel.

Uite o altă opinie aici:
https://youtu.be/HS_WAE6sJ0A