| Aries90 a întrebat:

Cum e la liceu? Sunt boboaca si am intrat unde am si terminat generala, la acelasi liceu, deci cunosc ceva profi etc. Dar sunt intr-o clasa plina cu fete... E ok oare?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Deci... prima zi o sa fie putin ciudat, pentru ca nu vei cunoaste prea multi si vei avea tendinta sa ii judeci la inceput dupa vestimentatie. In primele zile o sa reusesti tu sa iti cam faci o parere despre clasa, si poate chiar despre unii colegi. Insa cerceteaza`i cu atentie, caci la liceu niciodata nu se stie cu cine ai de`a face. Alta chestie... se vor forma grupuri grupuri... Si vor merge unii la tigara in spatele liceului...altii la fast`food, etc. Eu mi-am dat seama cam cum sunt colegii la balul bobocilor, cand am vazut eu cine le are cu bautura sau cu fumatul. Vor incerca sa te convinga sa fumezi la primul chiul si aia slabi cedeaza. De ce vor incerca sa mai atraga oameni pentru tigari? Probabil sa se simta mai putin pacatosi.

Lasand astea deoparte... Eu am doar 8 baieti in clasa. Fetele pot spune ca sunt destul de certarete. Sunt destule fete cu firi mai impulsive, care tipa mai des... nu prea ma bag eu in discutiile lor. Intr`o clasa de fete, se va vorbi mult de cosmetice, masaje anti-celulita, aerobic, diete, diete si iar diete! In general aiureli.

Daca veti avea o diriginta de treaba, veti face si excursii sau diverse iesiri la teatru, la muzeu. Sunt interesante. (Eu in clasa a 9-a am fost la teatru de mai multe ori decat am fost in toata viata!). In general e frumos. Se rade mult, se dau si note pe masura... de la 1 la 10. Nu stiu cum a fost la tine in generala, dar la noi se mai rugau profesorii sa ne marim nota/media. La liceu e altfel, nu ii pasa daca te lasa pentru la toamna (exista si exceptii, insa prea putine).

Chiulurile va vor uni, caci na... o sa chiuliti impreuna. Sigur vei avea in clasa pe cineva cu motto`ul " Eu nu chiulesc, am venit la liceu sa invat" (enervanti astia...) si o sa va faceti nervi pentru astia, dar se intampla.

Ca sfat... incearca sa nu barfesti, intr-o clasa de fete se aud imediat barfele. Si nu numai ca sunt neplacute... dar vor incepe si ele sa te barfeasca pe tine si nu o sa ajungeti nicaieri asa. Arata`le ca esti o colega buna. Cat despre profesori... fa`te remarcata prin raspunsuri din primele zile. E foarte important. Si o sa fie bine, multa bafta in noul an scolar!

26 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Fetele sunt ca viespile/scuza-mi comparatia, dar asa este/. bazaie mult si enervant, inteapa tare dureros si sunt neam cu sarpele pentru ca prin intepatura lor te injecteaza cu venin... a fost o gluma desigur...
Acum serios...am facut si eu liceul intr-o clasa de fete cu 4 baieti din care unul era mai frumusel, dar la vremea respectiva nu ma interesau baietii, pentru ca am crescut intr-o casa cu 4 frati si stiam ce le poate capul.
Este OK...numai ca nu uita, nu-ti barfi colegele sub nicio forma si nici intr-o imprejurare, nu discuta despre ele nici macar cu cea mai buna prietena a ta / *cele mai bune prietene ale fetelor sunt...baietii, cei seriosi, desigur*/, nu fa nici macar o apreciere negativa asupra vreunui obiect de vestimentatie, ca tot barfa se cheama, vei demonstra in acest fel ca esti colega buna/amica, cu toata clasa.
Ajuta-le daca iti solicita acest lucru.
Nu-ti vorbi de rau parintii in fata prietenei, nu te va intelege, in sinea ei va rade de situatia ta neplacuta, desi in fata te va compatimi.
Daca iti vei face un prieten/baiat, mergi singura cu el la plimbare la suc, la dans, nu-ti lua si prietena sa te insoteasca, risti sa-ti sufle prietenul, mergeti in gasca, este mai bine.
Pune permanent, intre tine si restul lumii, un geam de sticla imaginar ca sa nu te atinga rautatile celor din jur, adica fa-te ca nu le auzi si nu raspunde cu aceeasi moneda.
In inimioara ta pastreaza un sertaras cu cele mai mari secrete, pe care nu trebuie sa le cunoasca nimeni, daca vrei nici chiar parintii, mai bine intreaba-ne pe noi despre o anumita problema, inscriindu-te anonim, dar nu te da pa mana amicelor si prietenelor.
Respecta-ti parintii, ai incredere in ei, spune-le necazurile si bucuriile tale, problemele de la liceu /caci vor fi/, ei sunt singurele persoane dezinteresate care te vor ajuta. Iti spun acest lucru pentru ca toti adolescentii se plang ca nu-i inteleg parintii, nu este chiar asa...si la liceu parintii iti cer sa inveti si te controleaza pana la majorat, dar o comunicare deschisa cu parintii inlatura aceste neajunsuri, totul e sa aiba si ei incredere in tine.
Deschide ochii mari atunci cand iti alegi prietenii, analizeaza alegerea facuta, ca mai tarziu prietenul sa nu-ti devina cel mai aprig dusman.
Sper ca nu te-ai suparat pe mine...este un inceput de drum pentru o tanara domnisoara si am crezut de cuviinta sa-ti scriu aceste lucruri.
Iti doresc sa te bucuri nu numai de *linisteinoctombrie* ci de liniste in tot timpul liceului si inca din prima zi de scoala gandeste-te la vacanta, toate greutatile vor trece mai usor.
Multa bafta!

| xibalba a răspuns:

Am observat acum si intrebarea ta ulterioara... cu cei 24 de prin satele din judet. Am si eu situatia asta in clasa (sunt mai putini de la tara la mine) si sa stii ca nu e chiar naspa. Am fete frumoase de la tara care sunt chiar destepte cu mult decat altii de la oras. Asa ca nu`i asta o problema, stai linistita. Eu ma inteleg foarte bine cu cele de la tara, pentru ca nu sunt asa ingamfate ca restul si chiar stiu sa asculte... Daca iti alegi prietenii cu grija sigur o sa iti placa. Bafta inca odata!

| xibalba a răspuns:

@mirunaioana, nu a zis nimeni sa chiulesti zi si noapte, era vorba de chiulurile atat de necesare uneori: decat sa ia toata clasa 3, mai bine o absenta pentru fiecare. Iar situatii din astea sunt cam rare la elevii buni, dar se mai intampla.

| inna a răspuns:

E frumos la liceu, dar nu e frumos cand esti intr-o clasa numai cu fete, multa invidie rautate.Este bine daca iti forma propriul grup de fete.

| maryana5 a răspuns:

Paih e bine la liceu... o sa-ti faci multi prieteniwinking
profii n-o sa aiba nimic cu tine daca inveti...ca in generalawinking
o clasa plina cu fete? hmm asta inseamna ca o sa ai o groaza e prietene!
si ca sa-ti raspund la intrebare da e super bine sa cazi in asa clasawinking baftoaso applause
xoxo, mary peace sign

| Aries90 explică:

Multsumesc mult, am primit multe sfaturi bune... Si inca ceva... Din 28, vreo 24 dintre colegii mei sunt de prin satele din judets. Are vreo importantsa asta? Pe mine nu ma deranjeaza, dar totsi imi spun ca " ce naspa, vei avea o gramada de tsaranci in clasa " straight face

| Aries90 explică:

Colegiul Natsional " Mihai Eminescu " Suceava

| Cryssy a răspuns:

Pai da... e ok... e frumos la liceu happy

| monyk a răspuns:

Buna, mie una imi place mult la liceu... faza e ca la mine in clas sunt 5 fete si 23 de baieti.hee hee. deci la mine sunt majoritatea baieti si e chiar fain ca sunt de treaba si razi cu ei foarte mult, cu fete e putin mai complicat si asta pentru ca de obicei e multa barfa, invidie, etc. dar depinde de colege ca pot fi si de treaba, succes.

| pepenerosu a răspuns:

Hahalaughing si eu am intrat tot la eminescubig grinbig grin dar din satu mare.tot intr-o clasa numai cu fete. un sg baiatlaughing. si eu am pus o intrebare asemanatoare... ah. intr-un fel astept.intr-un fel nu! barfa, cearta, aah. ce rele suntem!devil waiting.laughing. dar o sa vezi.in pauza o sa fie mai multi baieti in clasa decat fetesmugsmug

| adyth a răspuns:

Depinde cum sunt viitoarele tale colege. Intr'o clasa plina de fete divergentele apar mult mai repede laughing doar stii cum sunt fetele...
dar la liceu e alta viatawinking

| mirunaioana a răspuns:

@xibalba, scuza-ma ca-ti zic, dar mi se pare normal ca la scoala sa te duci pentru a invata si nu pentru a chiuli.Intr-adevar,sunt anumite materii si chiar profesori de nesuportat sau ore inutile(tehnologie, religie) si in aceste conditii sunt si eu de acord sa chiulesc impreuna cu clasa. Dar sa nu fie nici foarte des, ca atunci de ce te mai duci la scoala? Doar ca sa chiulesti?
In anumite situatii chiulul este chiar necesar, insa nu des.

P. S:Eu la alte materii in afara de tehnologie, desen, muzica, religie nu as chiuli.

| www a răspuns:

Depinde de fete. laughing Dar oricum intr-o clasa de 28/30 (sau cati sunteti) tot o sa gasesti niste oameni cu care o sa te intelgi.
O sa te distrezihappy. Prima luna... poate o sa ti se para jalnica dar sigur o sa iti placa intre timphappy.

| Ralux a răspuns:

@elena, mi s-au parut foarte utile sfaturile tale insa cred ca gresesti undeva: nu trebuie sa fii atat severa si sa le respingi atat de mult pe fete, adica ti s-au intamplat in liceu lucruri atat de grave in legatura cu prietenele tale, incat te-au marcat?
Inteleg ca trebuie sa fi preventiva, caci viata de liceu e alta dar nu trebuie sa fii inchisa in tine.
Deci linisteinoctombrie, analizeaza bine comportamentul fetelor, acorda-ti un timp inainte de a-ti face prietene si tu trebuie sa decizi care va fi prietena ta sau nu.Adica,cum poti trai fara prieteni sau fara sa te confesezi unei prietene macar? Nu toate fetele sunt la fel.Si oricum, daca vei risca vei castiga mai multa experienta in toate.Asa e viata.Nu poti preveni inevitabilul, lasa frau inimii tale pentru a descoperi viata de liceu. Daca vei ramane inchisa in tine si vei fi foarte preventiva vei regreta mai apoi spunandu-ti ca niciodata nu ai stiut cum este viata de liceu cu adevarat.

Have a very nice day!
XXX kisskisskiss!

| uzzi92 a răspuns:

Liceul e cea mai buna parte din viata (asa am auzit)... eu acum il termin tongue... frumos e sa nu pierzi nici un moment, sa scoti tot ce e mai bun din el... aaa... si sa nu te apuci de prostii... cam toti neam prostit la liceu, pentru ca faci ce te taie capu...
si faptul ca e o clasa numai de fete e rau... pentru ca va trebui sa mergi in alte clase dupa baieti laughing

| I'm just me a răspuns:

E super tare la liceu

| Diiiaaa a răspuns:

Nah... ce pot sa-ti zic? insa cred si eu ca ar trebui sa te imprietenesti cu fetele din clasa la tine, sa le demonstrezi ca meriti increderea lor si atunci vor avea si ele incredere in tine si cine stie...baieti draguti banuiesc ca sunt in tot liceulwinking
Bafta!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita varstei liceul e poate cea mai frumoasa perioada din viata unui om. Bucura-te de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la generala, dar la mine in clasa sunt 18 fete si 5 baieti si nu e tocmai bine pentru ca ele sunt invidioase si rele, iar baietii s-au unit intr-un singur grup doar ei.

Deci nu e prea bine ca ai picat doar cu fete, asa cum a zis uzzi92, va trebui sa cauti baietii in alte clase...
Dar fruntea sus, am auzit ca la liceu e frumos, iar daca nu`ti place clasa, poti sa te transferi in alta.
Distreaza`te cat poti de mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna:*
in 1 rand vr s iti multumesc pentru sfatul dat
cat despre intr ta

ew zic k e bine.baietii aduc numa probleme. U fii buna q toate si bagate pe sub pielea lor si nu le barfi la celelalte colege. Tio sp din experientabig grin.pwpici.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt ink` la liceu happy. dar abia astept, sa ajung acl love struck sa vad cum o sa fielove struck
Ma rogoh go on cred cu o sa fie multa barfa ( inte fete) si multe invidie
O sa astept pana o sa intru la liceu si apoi sa comentez! happy
Va pup:*!

ap p...cred ca nu o sa fie asa` de rauhappy!love struck
hai cu va puup:*:*:X

| Andreea_7493 a răspuns:

E foarte tare. e OK, oricum o sa va faceti numai grupulete.si eu am in clasa 24 de fete si doar 4 baieti laughing si e ok

| sticss a răspuns:

J eu am intrat la liceu acum rolling on the floor dar stiu ca e viata oricum nu mai e ca in generala e mult mai diferit

| sticss a răspuns:

In ce liceu ai intrat? big grin

| bebe a răspuns:

O sa fie bine stai linistita e cam acelesi lucru ca in generala dar mult mai distractiv iti zic din propria experienta...eu am terminat anul asta liceul si imi pare foarte rau...asa ca profita din plin o sati ramana amintiri foarte frumoase

| flory_2293 a răspuns:

Problema e ca si mie mi-e frica de liceu dar nu de persoane, ci de orele grele.ma intreb cum o sa trec si de liceu? big grin