| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e viata la facultate? Cum e viata de student? E faina?
Spuneti si de ce.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Pentru mine, viata la facultate a fost frumoasa si intereanta. Am studiat ceea ce ma pasioneaza (limba si literature romana -limba si literature engleza), am cunoscut persoane faine, inteligente si creative, am avut profesori exceptional de bine pregatiti si culti si de la toti am avut foarte mult de invatat, am scris, am participat la foarte multe concursuri, colocvii si conferinte studentesti pe diferite teme literare, am mers la teatru foarte des (facusem la un moment dat o medie de 2-3 piese pe saptamana), am citit enorm, sute de mii de pagini de beletristica si de critica literara, mi-am imbogatit cultura generala formata in liceu, mi-am facut multi prieteni si amici noi, am pastrat intacte si prieteniile de suflet din anii de liceu, am calatorit in vacante, am mers la Opera si la concerte simfonice, am activat in grupuri de rockeri, am facut stagii de practica profesionala in invatamant, la biblioteci si muzee literare (case memoriale ale scriitorilor ieseni), am mers la exozitii de pictura, am vazut multe filme bune, ecranizari ale romanelor citite si nu numai, am facut voluntariat pentru protectia animalelor, m-am definit ca intellectual, ca profesionist, ca om, ca persoana, am fost extreme, extrem de active si implicata si asta m-a ajutat enorm in cariera, dar si in viata personala.

| Gabriell1992 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Scuza-ma ca te intreb, dar imi poti spune in ce domeniu lucrezi?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Gabriell1992):

Gabrielli, nu ai de ce sa te scuzi, iti raspund cu placere.
Am absolvit Facultatea de Litere, specializarea romana-engleza. Lucrez de 11 ani (adica din anul absolvirii facultatii) in invatamantul preuniversitar, ca profesoara de limba si literature romana, chiar la liceul la care invatasem ca eleva (si care a fost mereu si se mentine in top 3 al liceelor din orasul meu). Sunt foarte pasionata de munca mea, imi iubesc scoala, elevii si colegii, fac totul cu pasiune si daruire si sunt fericita ca am avut sansa de a-mi implini visul adolescentei: a trece din banca in catedra, din clasa in cancelarie, la un liceu elitist.
In paralel, pentru ca nu-mi prea ajunge salariul, mai fac si niste traduceri din engleza in romana, la o firma particulara, timp de 2-3 ore in unele dupa-amiezii. Nu imi place nici pe departe la fel de mult pe cat imi plac orele de la scoala, dar la firma aceasta se plateste bine si adunand salariile de la ambele joburi, nu imi lipseste nimic in plan financiar, ba imi mai permit si unele mai mici sau mai mari ''luxuri''.

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

Foarte frumos..Deabia astept si eu sa fiu la facultate. Sper ca va fi bine, ca voi trai si voi fi cat de cat sanatos..Sa vad si eu cum e viata studenteasca, sa leg una-doua prietenii si sa am o noua experienta placuta.happy
big grin

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Hey!
Tu speri, dar eu sunt sigura ca vei trai, ca intr-un an si jumatate cat ti-a mai ramas pana la prima zi de facultate te vei insanatosi perfect, ca vei lega prietenii adevarate si vei petrece timp de calitate alaturi de noii prieteni, ca veti avea ce va impartasi unii altora, ca vei invata lucruri noi si foarte interesante, ca vei pune bazele unei cariere frumoase si unei vieti fericite.

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

Ce frumos ar fi sa fie adevarat.
Dar viitorul nu il cunoaste nimeni.(sunt mai pesimist de fel
Multumesc pentru raspunsurile foarte bune care mi le dati la intrebari, de fiecare data!

| Gabriell1992 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Multumesc frumos! Va apreciez raspunsul sincer la intrebare. V-am intrebat deoarece trec printr-o perioada dificila a vietii de student, stiu ca am ales drumul gresit, iar acest lucru imi aduce numai nesatisfactie. Este nemaipomenit ca o persoana sa isi traiasca visurile, banii nu pot cumpara implinirea sufleteasca, cel putin asta am inteles din comentariul dumneavoastra.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Gabriell1992):

Ai inteles corect!
La ce facultate esti?
Daca nu iti place ceea ce faci, nu continua. Sfatul meu este sa te retragi inca de acum, sa inveti serios in perioada care a mai ramas pana la vara, la admitere, in cazul in care se da test (nu se intra exclusiv pe baza mediei de la BAC) pentru a fi sigur de reusita si, apoi, sa-ti urmezi visul. Gandeste-te ca o viata intreaga vei profesa acea facultate si daca vei munci fara placer nu doar ca nu vei putea promova niciodata in cariera, deci nici banii nu vor fi suficienti, dar nu vei avea niciodata satisfactia muncii tale, nu vei cunoaste acea implinire pe care ti-o adduce in viata doar sa lucrezi cu pasiune, sa simti ca mergi la serviciu nu ca l o corvoada, ci ca la un hobby pe care ti-l cultivi si ti-l exersezi zilnic si pentru care, in plus, esti si platit mai mult sau mai putin.
Nu te complace in mediocritate, fii indraznet si temerar, esti foarte tanar (daca 1992 e anul nasterii tale) si ai sufficient timp sa optezi pentru ce-ti place si aduce satisfactie in viata ta.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu mult drag, Alan!
Da, ai dreptate, deci nimeni nu cunoaste adevarul, nici macar tu. Deci nu ai motive sa gandesti nici pessimist sau catstrofal, daca e sa te raportezi la acest aspect, nu?
Sigur ca poate aparea ceva neprevazut, care sa-ti distruga toate iluziile si planurile, dar e o probabilitate mult mai mica decat aceea in care lucrurile vor merge asa cum iti doresti tu, atat timp cat faci tot ce e omeneste posibil si tine de tine spre a-ti implini visurile, a progresa, a te dezvolta sufleteste si intellectual in mod frumos si armonios, a optimiza relatiile interumane din viata ta, a progresa in planul carierei si al cunoasterii.
Succes!

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc mult!happy

15 răspunsuri:
| papuciirupti a răspuns:

Si eu vreau sa stiu ASTA happy
ps: am aproape 90% din notificari de la tine laughing), esti tipul care pune cele mai multe intrebari, e o gluma sa nu ma intelegi gresitwinking laughing

| AvalohAlyn explică (pentru papuciirupti):

Stiu astalaughingSunt userul care a pus cele mai multe intrebari pe site-ul acesta, de-a lungul timpului.happySunt un om foarte curios de fel.
Oricum o sa mai iau o pauza, de maine.happy Asa ca o sa duci dorul de intrebarile mele laughing))
Glumesc si eu.laughingbig grin

big grin Noapte linistita si succes maine la scoala/liceu.

| papuciirupti a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc mult.
stiu de gluma si apreciez oamenii care fac glume in limita bunului simt, si eu sunt unul happy
somn usor! happy

| Jimtheghost a răspuns:

Nope, groaznic, oribil. Glumesc, e ok daca vrei sa inveti. Daca vrei petreceri si distractie stai acasa. happy

| Bqlapatrat a răspuns:

Ce zici de canalul meu de youtube? Nu uita sa te abonezi daca iti place.

https://m.youtube.com/channel/UCCyt0YIF7acKOVAIyFYYetg

| AvalohAlyn explică (pentru Bqlapatrat):

E foarte fain.Si eu joc cateodata GTA V dar nu onlinebig grin
M-am abonatbig grin