| AlexDorinel a întrebat:

Cum erau elevii de acum nascuti in 90 fata de astia nascuti dupa 2000?

Diferente /asemanari

15 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Iar o să vină cineva din '95 maxim să spună că era mare diferență față de cineva născut în 2000 laughing
* îmi aștept hate ul *

| johnnny123 a răspuns:

Aia nascuti in 90 aveau branhii si puteau sa respire sub apa.

| Zuzu1991 a răspuns:

Erau mai "retardati" nu aveau smartphoane
sau e invers, astia cu smartphoane sunt mai retardati?
... discutabil big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot români au fost și în 1990. Tot români au fost după 2000.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In '90 se purta uniforma. Prin unele scoli inca se mai poarta si acum, mi se pare dragut.
Acum astia fac numai fite, li se pare ca impunerea uniformei scolare le incalca drepturile... Ce sa mai zic de Cambridge sau Harvart care au uniforme branduite inca si acum si ce sa vezi nu derajeaza pe nimeni, ba e chiar misto.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu aș fi de acord cu purtarea uniformei dacă fie ar avea un preț pe care să și-l permită oricine, fie să fie oferite de stat. Cochetez mai mult cu ultima variantă, dar învățământul costă se pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Este obligatoriu acel "dress code" si are cateva avantaje.
In primul rand parintii si copii nu mai pierd timpul dimineata in alegerea hainelor (valabil atat pentru scoli cat si pentru universitati)
Tinuta asta e necesara pentru a intra in diferite cluburi.
In America de exemplu, scolile care impun uniforma, considera ca ajuta la disciplinarea elevului, scad violentele sau furturile si ii ajuta pe reprezentatii scolii sa identifice mai usor intrusii sau cei care nu sunt bineveniti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se purta uniforma., Dar e o diferenta mare : Elevii de azi sunt mult mai dezvoltati fizic decat odinioara, atat baietii cat si fetele. Cred ca la mijloc este alimentatia mai bogata de care au avut parte generatiile dupa anii 2000`.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are dezvoltarea fizica cu uniforma?
Uniforma era predominanta in scoli la vremea aia, camasa pepit albastra si sortulet pentru fete, iar pentru baieti costum inchis la culoare purtat cu camasa în carouri.
Faptul ca nu se mai poarta acum si ca generatiile s-au schimbat fizic nu are treaba cu uniforma ci cu mentalitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea era ce diferente exista : 1 este Uniforma care se purta doar asa, in anumite zile.
Dupa aia eu am contribuit la intrebare cu faza ca elevii de azi sunt mult mai dezvoltati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuia sa ii raspunzi lui in mod direct nu mie, ca raspunsul meu sa nu aiba legatura cu al tau si sa nu mai fie confuzii.

| Adrian5575 a răspuns:

Inainte se cunostea cam ce inseamna respectul, acum elevii cand se enerveaza, incep sa tipe la profesori si sa ii certe, inainte era invers.
Inainte mergeau elevii la scoala imbracati decent, in uniforma, acum merg cu blugii rupti, cu tatele pe afara si cu gleznutele goale.
Inainte daca te prindea cu telefonul la scoala, il confisca si chema parintii la scoala, acum stai pe telefon fara stres.
Mai sunt si alte exemple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian5575):

Ce-i drept, la faza cu telefoanele, da, mulți stau pe Instagram și snapchat în timpul orelor, dar nu aș fi de acord cu interzicerea folosirii lor, sau adunarea într-o cutie. La noi se folosește mult telefonul pentru a vizualiza videoclipuri pe Youtube care au legătura cu lecția, să se intre pe site-uri interactive pe care se simuleaza experimente la fizică, să deschidem si vizualizăm fel și fel de documente ca să nu mai tot avem treabă cu hârtiile. Aș fi de acord să se confiște telefonul dacă elevul e prins pe snapchat sau restul, dar în rest nu.

| Alinailies a răspuns:

Elevii nascuti in '90 erau educati, aveau bun simt, respectau profesorii, invatau.
Rareori era un elev mai rebel, care sa faca pe istetul la scoala.
Erau toti imbracati in uniforma, mergeau la scoala sa invete, nu sa iasa in evidenta cu haine de firma si fite.
Nu prea se umileau unii pe altii.
Exista disciplina si da, pe vremea aceea se invata carte, nu erau asa multi agramati si analfabeti ca-n ziua de azi.
Dupa terminarea liceului sau a scolii profesionale statul le dadea loc de munca...
Cine facea o facultate, era bine vazut si foarte respectat, acum majoritatea fac facultate degeaba.