| Alinaaaapp a întrebat:

Cum este corect? Pozitivitatea si umorul dvs este molipsitor sau pozitivitatea si umorul dvs sunt molipsitoare

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind vorba de doua insusiri se foloseste forma de plural, respectiv "sunt molipsitoare".

| LoveSleep a răspuns:

Varianta 2

| Holiday a răspuns:

Sunt ca e doua.laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde ce vrei sa spui
daca vrei sa spui ca *numai* umorul e molipsitor atunci prima, daca vrei sa spui ca amandoua atunci a doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 2 pentru că "Pozitivitatea și umorul" e subiect multiplu și se face acordul cu predicatul

| Mopmop a răspuns:

2, acordul subiectului cu predicatul.