| imitatiedeom a întrebat:

Cum este corect scris?
exista un cuvant "pentru fericirea asta corecta gramatical"
sau
exista un cuvant "pentru fericirea asta corect gramaticala"
Explicati si de ce va rog...

Răspuns Câştigător
| Sakura1218 a răspuns:

Prima varianta... deoarece :
cuvantul corect ( adjectiv )se acorda in gen si nr cu substantivul pe care il determina ( fericirea )

3 răspunsuri:
| Emma112 a răspuns:

Prima varianta. Pentru ca atunci cand spui corecta, te referi la fericire -adica fericirea e corecta.

| samara2 a răspuns:

Nici o variantă nu este bună. Corect e: "există un cuvânt pentru fericirea asta corect gramatical" deoarece atât "corect" cât şi "gramatical" se acordă în gen şi număr cu "cuvânt". Pentru că, dacă ai schimba ordinea cuvintelor, ar suna aşa "există un cuvânt corect gramatical pentru fericirea asta". Sper că te-am lămurit. happy

| imitatiedeom explică (pentru samara2):

"fericirea asta corect/a gramatical/a" asta este intreaga fraza, dar am scris si "exista un cuvant" ca sa va faceti o idee despre context... mersi