| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Cum este corect? Ulei de ricin/richin?
Majoritatea spun ca e richin, dar vreau confiramarea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% ulei de ricin
P.S am cautat in dex big grin

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Majoritatea " e proşti"!
Corect este " ulei de ricin".

| MMihai a răspuns:

Planta se numește RICIN!
RECHIN / RECHINUL este un pește.

Uleiul de ricin este un ulei obținut din planta ricin. Se obține : prin presare din semințele de ricin.

Dacă este un rechin, mai gras, poți vorbi și despre grăsimea rechinului.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu unde ai văzut acea majoritate.
"Ricin" este corect.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ricin_9160

...sau "rechin", dacă vrei.
http://www.japanstonespa.ro/produse/view/ulei-de-rechin

| Didi908 a răspuns:

Buna! Corect este ulei de RICIN.
O zi buna! :*

| Azµre a răspuns:

RICÍN, ricini, s. m. Plantă erbacee sau arborescentă originară din Africa, cu rădăcina pivotantă, puternică, cu tulpina înaltă de 1-2 m, cu flori verzi, roșii sau violete; căpușă (Ricinus communis). ◊ Ulei (sau unt) de ricin = ulei extras din semințele acestei plante, cu proprietăți purgative, nesicativ, neinflamabil, păstrându-și aceeași consistență la variații mari de temperatură, folosit în industria farmaceutică sau ca lubrifiant la motoarele de avion, precum și în industria pielăriei, a cauciucului sintetic etc.; ricină. – Din lat. ricinus, germ. Rizinus.

Dex!

| zurick a răspuns:

Ulei de ricin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o problema, nu ma supar ca au gresit!laughing laughing (Nu stiu unde ai vazut ca spuneau RECHIN...dar corect este RECIN)
Corect este RECIN, 100%!

Răspuns utilizator avertizat
| DaftPunk a răspuns:

Corect este "ricin".
Cel putin asa scrie pe sticla.

http://alecia.ro/wp-content/uploads/2012/02/ulei-de-ricin.jpg

| AngelHugz a răspuns:

Corect este ulei de ricin.
Uleiul de ricin (ulei de Castor), presat la rece, este un ingredient extrem de cunoscut si utilizat prin faptul ca ajuta la regenerarea si infrumusetarea parului si a pielii. Garanteaza unghii mai rezistente, hraneste si hidrateaza tegumentele.
Exista numeroase tratamente naturiste de infrumusetare ce au fost transmise din generatie in generatie. Folosite din antichitate si perfectionate de-a lungul timpului, aceste tratamente au demonstrat de fiecare data eficienta.
Bogat in antioxidanti, uleiul de ricin este produsul ideal pentru ingrijirea pielii dar si a parului. Datorita proprietatilor de vindecare, acesta este folosit pentru a calma iritatiile pielii, pentru a curata tenul de impuritati si pentru a stopa caderea parului.

Uleiul de ricin: intrebuintari si beneficii :
- ajuta la regenerarea si cresterea parului. Masarea pielii capului cu ulei de ricin are efecte asupra regenerarii si intaririi firului de par. Dupa acest tratament naturist parul va dobandi stralucirea mult dorita.
- alopecie (chelie)
- ajuta la disparitia negilor
- intretinerea genelor
- afectiuni cutanate
- probleme ale unghiilor
- piele intarita si bataturi

Ingrediente: ulei de ricin (ricinus communis oil)
Metoda de obtinere: prin presare la rece din seminte
Tara de provenienta: India
Aspectul: lichid clar, culoare galbena, vascozitate ridicata, miros caracteristic
Componenti principali: acid ricinoleic, palmitic, stearic, omega-6, omega-9, saruri minerale, enzime, vitamina E
Utilizare :
- aplicat ca atare, nediluat pe piele, gene, par
- ca ingredient inclus in compozitii cosmetice in concentratie de 5-90%
- ca ingredient in prepararea mastilor pentru scalp si par
Pastrare: in loc uscat, ferit de caldura si lumina

| NesquikDuoSpecial explică:

*confirmarea ^_^

| DaveMustaine a răspuns:

Ulei de ricin este corect. Garantat!

| FionaFlower12 a răspuns:

Buna! Corect este ulei de ricin! big grin

| Loyd06 a răspuns:

Ulei de ricin e corect draga!

| iiGeorgii a răspuns:

Ricin

| AnotherMe a răspuns:

Ulei de ricin este corect