| navarre a întrebat:

Cum explicati?: in Biblie ni se prezinta urmatorul caz:Judecatorii 11:29-39, Unde se descrie faptul ca generalul Iefta a facut o juraminte lui D-zeu ca daca ii da biruinta in razboiul cu fii lui Amon, va sacrifica prima fiinta pe care o va intalni, prin ardere. Dupa ce a castigat, acesta a intalnit-o pe fiica sa si a ars-o. Cum a-ti crede ca D-zeu adevarat ar fi fost de acord cu acest ritual de a omori o fiinta nevinovata?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru un ateu aceasta problema nu isi are rostul, pentru ca ne avand credinta in Dumnezeu, nu cred nici in Biblie iar faptele descrise acolo nu reprezinta nimic pentru ei.
Pentru cei religiosi este o pilda care poate fi interpretata de cei cu multi ani de studiu in spate. Cand a facut acea promisiune lui Dumnezeu, generalul trebuia sa se gandeasca si la posibilitatea ca se putea intalni cu unul din parinti, cu sotia sau cu copilul sau, sau cu oricare alta persoana draga lui sau nevinovata de situatie. Dar aduceti-va aminte de jertfa ceruta lui Avraam care a fost gata sa-si jertfeasca copilul, pe Isaac, lui Dumnezeu, fiind oprit in ultima clipa de Dumnezeu, care a inteles credinta mare pe care o avea Avraam.

| Irina a răspuns:

Stii ca, in mod normal, nu iei biblia la puricat dupa bunul plac? Asa ar avea mii de sensuri ce scrie acolo. Fa teologie si apoi poti discuta despre asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti anacronic navarre si bolnav de religie. Te preocupa, pentru ca ai fost tarat in biserica de mic de catre bunici si te plictiseai. Acum pendulezi intre a crede si a nu crede. Vrei doar ca noi sa hotaram pentru tine, sa iti dam motivul pentru care sa nu mai crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@juno

Avand in vedere ca destinul e facut de Dumnezeu, Dumnezeu a planuit ca Iefta sa se intalneasca cu fiica sa, pentru ca ea sa fie oferita ofranda.
Aici putem face o analogie cu mitul Mesterului Manole si sacrificarea Anei (Mirei).
Si mai putem tine cont si de faptul ca religia crestina interzice orice fel de ofranda vie.Si totusi Dumnezeul din VT testament cerea jertfe.Cam mare discrepanta. S-a razgandit Dumnezeu? Asta inseamna ca nu e perfect.

| juno a răspuns:

Nu stiu eu prea multe din Biblie, dar am citit din curiozitate aceste versete. Cred ca e foarte simplu sa-ti dai seama ce s-a petrecut acolo. Iefta a apelat la D-zeu si i-a cerut sa ii dea in mana lui pe fii lui Amon, cu promisiunea ca primul care ii va iesi in cale pe usa casei lui cand se intoarce, pe acela il va arde ca ofranda. D-zeu e drept si daca spune ceva si face, deci, in consecinta, s-a tinut de cuvant si l-a ajutat pe Iefta sa-i invinga pe fii lui Amon. Faptul ca i-a iesit in cale fiica lui Iefta (singura fiica) este o coincidenta, si totusi ea a fost prima, exact cum i-a spus lui D-zeu (primul` care`i iese in cale), deci trebuia sa se tina de cuvant oricat de dureros ar fi fost pentru el. Totusi, fiicei lui Iefta i s-a permis sa mai traiasca 2 luni si totusi D-zeu nu i-a facut rau lui Iefta pentru ca nu s-a tinut de promisiune, i-a permis ca fiica lui sa mai traiasca, deci asta nu inseamna ca nu are inima, inseamna ca se tine de cuvant indiferent de situatie cu o oarecare ingaduinta. Deci, tu-mi ceri mie ajutorul intr-o problema promitandu-mi ca o sa jefuiesti primul om care-ti iese in cale ca sa-mi inapoiezi banii imprumutati de la mine. Eu is de-acord si-ti imprumut banii. Iti iese in cale cineva apropiat, daca esti un om de cuvant, normal, trebuie sa-l jefuiesti si sa-mi dai mie banii ca asa ne-a fost intelegerea (te gandesti si la faptul ca eu sunt mult mai puternica decat tine, deci daca ar fi sa nu te tii de cuvant nu ai avea nicio sansa in fata mea). Eu, ma gandesc la tine si-mi dau seama ca ti-e foarte greu, asa ca te las inca 2 luni, pana cand te obisnuiesti cu ideea, ca sa-ti fie mai usor. In toata treaba asta amandoi ne-am tinut de cuvant, chiar daca e vorba de o persoana nevinovata, era vorba despre intelegerea dintre mine si tine. Eu ti-am comentat versetele ca si cum as comenta un text la prima vedere, nu inseamna neaparat ca si cred toate celewinking.

| juno a răspuns:

Strivesc_membre-n_menghine

Eu cred ca destinul ni-l facem noi in functie de deciziile pe care le luam. Iefta si-a facut-o cu mana lui, se putea gandi ca din casa lui putea sa-i iasa primul in fata o persoana foarte draga lui, dar totusi a facut intelegerea cu D-zeu. In momentul in care imi demonstrezi prin versete biblice ca destinul ne este facut de D-zeu, atunci ai tot dreptul din lume sa-mi contrazici teoria, dar daca ideea ta e strict legata de faptul ca suna bine, din moment ce D-zeu ne-a creat el sa ne si controleze vietile, atunci ma indoiesc din start. Daca el vroia sa ne controleze vietile atunci ne facea roboti pe toti, dar ne-a dat minte si Adam si Eva "pacatul stramosesc"-cunoasterea binelui si a raului. Din momentul acela omul a fost capabil sa diferentieze binele de rau si sa aleaga. Crezi ca a fost in planul lui D-zeu potopul si moartea fiului sau pentru a salva oamenii? Refuz sa cred ca un D-zeu iubitor, drept, cum este descris in Biblie, si-ar face planuri in care ar trebui sa moara oameni. Plus ca treaba e logica, din moment ce eu imi creez o armata de roboti, normal ca le impun regulile mele astfel incat sa ma recunoasca drept creatoarea lor si sa ma respecte, sa ma asculte. De ce crezi ca multi oameni nu-l recunosc pe D-zeu? Tocmai pentru ca avem liber arbitru, avem puterea sa ne alegem viata pe care vrem s-o ducem. Deci, teoria ta cu destinul, dupa ce mi-o poti demonstra, si nu din teorii personale, o s-o acceptwinking.