| mentholinks a întrebat:

Ce parere aveti de omul lui Dumnezeu Iefta care si-a jertfit fiica prin ardere de tot in cinstea Domnului dupa ce acesta i-a dat o victorie in lupta? Povestea in Judecatori 11.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Nilsson a răspuns (pentru LoZio):
Oamenii fac rau si fara Dumnezeu.
In al Doilea Razboi Mondial soldatii nazisti prindeau evrei din localitatile cucerite, ii inchideau in case, le stropeau cu benzina si le incendiau cu gloante si grenade.
Doar pentru propria lor distractie.

hitler a fost catolic, isi amintesc ca acesta a omorat persoane atee -comunisti, desi nazisti au fost cu Dumnezeu in frunte https://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_and_Nazi_Germany

N-as zice ca sunt asa chinuite fetele pocaintilor doar pentru ca se imbraca decent. Moda de astazi a devenit prea deplasata, vezi fete de 13-14 ani pe strada care se imbraca cu pantaloni scurti pana la nivelul feselor si bluze cu buricul gol.
In urma cu o generatie acest stil vestimentar era comun exclusiv fetelor de pe centura din motive lesne de inteles.

fetele alea sunt ortodoxe desi crestine, nu sunt fete atee, pocaitele sunt sfante toate serios? si eu am fost la voi in biserica am vorbit cu multi baieti care mi au spus multe.nu spun ca toate sunt asa, plus ca ce ai vrea sa se imbrace ca musulmancele, e vara 40 de grade, e normal

| mentholinks explică (pentru RAY):

Eu am ajuns la concluzia ca astia sunt ca aia despre care spunea Isus ca spala partea dinafara a paharului cand ar trebui de fapt sa spele partea dinauntru.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Eu cred ca cine e crestin cu adevarat nu isi pierde timpul pe TPU, astia sunt ca si farisei,nu le judec dar asta e adevarul, ei cred ca stiu totul se dau sfinti dar sunt pacatosi, ipocriti, falsi, mincinosi

| DeyCj a răspuns:

Că a fost un tâmpit ce credea eronat că Dumnezo i-o dat victoria, nu armata lui care a fost superioară armatei inamicului.

| Nilsson a răspuns:

Sa stii ca in studiile noastre nu sunt evitate nici pasajele mai dificil de inteles:
https://devotionale.ro/devotional-zilnic/2018/04/05/fiica-lui-iefta

Insa tu omiti niste lucruri delicate despre care nu vorbesti:
1. Dumnezeu nu i-a cerut lui Iefta nicio jerta umana
2. Nu scrie nicaieri ca Dumnezeu i-a primit aceasta jerta (nici pe a lui Cain nu i-a primit-o chiar daca acesta a adus o ardere de tot).
3. De la cine crezi ca i-a venit acest gand de a aduce o jertfa umana si la cine a mai vazut Iefta aceste practici?
4. Cine a hotarat sa fie nimicite popoarele care aduceau pruncii ca jertfa zeitatilor pagane?
5. De ce Dumnezeu este acuzat intotdeauna cand ii lasa uneori pe oameni sa isi duca nebunia pana la capat?

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

L-am acuzat eu pe Dumnezeu? Ma minunez si eu ce sunt in stare sa faca oamenii pentru acest Dumnezeu. Inchizitia la fel. Si in ziua de azi pocaitii isi chinuie fetele nelasandu-le sa fie si ele in pas cu lumea.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Oamenii fac rau si fara Dumnezeu.
In al Doilea Razboi Mondial soldatii nazisti prindeau evrei din localitatile cucerite, ii inchideau in case, le stropeau cu benzina si le incendiau cu gloante si grenade.
Doar pentru propria lor distractie.

N-as zice ca sunt asa chinuite fetele pocaintilor doar pentru ca se imbraca decent. Moda de astazi a devenit prea deplasata, vezi fete de 13-14 ani pe strada care se imbraca cu pantaloni scurti pana la nivelul feselor si bluze cu buricul gol.
In urma cu o generatie acest stil vestimentar era comun exclusiv fetelor de pe centura din motive lesne de inteles.

| VelaJohnny a răspuns:

Tu ai citit toata relatarea despre Iefta si fiica lui? Probabil nu, ai fi vazut ca era o expresie doar ideea de „jertfa prin ardere", avand in vedere ca an de an o vizitau sa-i aduca daruri.

| mentholinks explică (pentru VelaJohnny):

An de an veneau sa o praznuiasca, ce daruri sa-i aduca din moment ce tacsu a omorat-o. Poate in Biblia voastra a martorilor e schimbata povestea ca sa nu dea rau.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova iubeste sacrificiile umane. Omul i-a oferit un sacrificiu si Yehova n-a refuzat.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dupa mine, asta a fost cea mai mare greseala a lui fiindca Dumnezeu n-ar fi primit o jertfa umana, insa, pe de alta parte este si un om care se tine de cuvant atunci cand face un juramant, de aceea Isus spunea:" Vi s-a spus: Sa nu jurati stramb; insa Eu va spun sa nu jurati deloc"

| Krax256 a răspuns:

Un psihopat.

Răspuns utilizator avertizat