| Vlad_Ani_Si_Alex_2000 a întrebat:

Cum fac sa invat mai usor la geografie?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Citești o dată. Apoi scoți ideile esențiale din lecție, recitind.
Apoi, cu harta alături, localizezi toate elementele aferente lecției respective( orașe, munți, ape, cîmpii, depresiuni, podișuri, industrie, bogății naturale, populație etc.).
La vremea mea ( nu știu dacă acum se mai cere) desenam și hărți ( deci aveam un caiet special pentru hărți la geografie) pentru desene la botanică, zoologie și anatomie.

| MagicOneT a răspuns:

Copiezi.

| DarkRevenge a răspuns:

Scrie rezumatul lectiei pe o foaie.

| AAALEXAAANDRUUU a răspuns:

Iti scoti din lectia respectiva ce este esential ===>Rezumat

| Iordache_Razvan_1990 a răspuns:

Scrie-ti pe o foaie lectia, o veri retine mai bine.
Eu nu zic sa copiezi