| Atat_Mihai_1996 a întrebat:

Cum fac sa invat si eu mai repede, am intrat in panica. Mai am putin pana la BAC si nu stiu ce sa fac. La mate fac meditatii de la inceputul anului, la romana stiu subiectul I, subiectul II si la al III-lea ma descurc. Problema mare este biologia. Imi este foarte frica pentru ca nu stiu mai nimic ce sa fac sa invat mai repede. De azi am luat niste masuri si nu ma voi apuca de invat pana nu primesc un raspuns concret la problema mea. (Biologie vegetala si animala, M_Tehnologic)

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai gresit categoria.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fii calm, nicidecum agitat, doar așa înveți. Subliniază frazele importante, pentru a le reține mai ușor, analizează-le/judecă-le, nu le învăța mecanic. Fă-ți fișe, încercuiește/ colorează cuvintele importante. Să ai un dicționar lângă tine, pentru a înțelege termenii dificili (biologia are suficienți!). Odihnește-te, când simți că nu mai poți. Apoi reiei munca. Încet, încet vei reține lucrurile importante, acestea se vor "imprima" în memorie. Trebuie să ai puțină voință, fiindcă altfel, nu vei învăța deloc. Și evită cafeaua tare. Pe mine mă agita înaintea examenelor.