| Iura12338383 a întrebat:

Cum functioneaza repartizarea la liceu?
De exemplu daca eu am prima optiune liceul x mate info
Si a doua optiune acelasi liceu pe stiinte ale naturii
Daca nu intru la prima optiune, si exista cineva cu prima optiune liceul x stiinte ale naturii, dar are media mai mica decat mine, ii iau locul?
Si va rog mai multe detalii despre proces, dunt confuz rau pentru ca nu ne a explicat nimeni

5 răspunsuri:
| melimili a răspuns:

Primeaza media de la EN. In functie de medie, se cauta optiunile tale. Daca la prima optiune locurile sunt ocupate, se verifica a doua. Daca sunt locuri, esti repartizat acolo. Daca nu, se verifica a treia si tot asa.
Pot fi copii care sa aiba medie mai mare ca a ta, dar sa aiba ca prima optiune ceea ce ai tu la a doua. Ei vor ocupa un loc inaintea ta.

| hanakoikezawa a răspuns:

Heei. După cum scrie pe site-ul Ministerului Educației, pentru a intra la liceu trebuie să ai o medie de admitere bună, care se face din media de la clasele V-VIII și media de la evaluarea națională.
Când se face repartizarea, se iau toți candidații din județ și se pun în ordine de la cel cu media cea mai mare la cel cu media cea mai mică. Apoi, se încearcă să se pună fiecare candidat la una dintre opțiunile pe care le-a ales.
Dacă nu poți intra la prima opțiune, algoritmul de repartizare te mută la a doua opțiune, și tot așa, până găsește un loc liber la un liceu unde ai media destul de mare pentru a intra.
Dacă e cineva care are prima opțiune liceul (de ex. științe ale naturii), dar are media mai mică decât tine, nu îi iei locul, pentru că algoritmul de repartizare se uită mai întâi la prima opțiune a fiecărui candidat și apoi la celelalte opțiuni.
Pentru a avea mai multe șanse să intri la liceul pe care îl vrei, trebuie să completezi bine fișa de înscriere și să pui cât mai multe opțiuni care îți plac sau le poți accepta.

Rezultatele repartizării computerizate le poți vedea pe site-ul admitere.edu.ro pe 14 iulie 2023.

Sper că te-am ajutat. ^^

| dullcat a răspuns (pentru hanakoikezawa):

Media claselor V-VIII nu mai este luata in calcul pentru admiterea la liceu in 2023.

https://www.edupedu.ro/......smisa-pri/

| hanakoikezawa a răspuns (pentru dullcat):

Ohh. Scuzele mele.