| catalin7083003 a întrebat:

Salut! Știe cineva care e noua procedura de transfer la liceu in anul școlar 2022-2023? Eu am picat la repartizare la specializarea științe ale naturii de la un liceu din oraș și îmi doream foarte mult sa pic tot la același liceu, dar la mate info … Ultimul admis la mate info a avut media de admitere 8.83 și eu am avut-o 8.81, a fost o diferența extrem de mică și de aceea sunt foarte supărat și ofticat ca mi s-a luat locul… Exista vreo posibilitate sa ma transfer de la științe ale naturii la MATE INFO? (ținând cont ca eu vreau tot la același liceu, doar să-mi schimb specializarea), CREDEȚI CA EXISTA VREO POSIBILITATE? Din cauza ca nu mai exista semestre de acum începând cu noul an școlar, s-a modificat și procedura de transfer, însă nu știu sigur care este… Mulți oameni zic diferit☹️
Dacă știți sigur, va rog enorm de mult sa ma ajutați, înseamnă foarte mult pentru mine locul acela pierdut pentru doar 0.02 puncte de la media de admitere. Mai am puțin și intru in depresie, este a treia zi când ma gândesc numai acolo, mai ales ca la mate info au picat și niște persoane cunoscute, iar la științe ale naturii nu am pe nimeni cunoscut.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul cu schimbarea profilului se poate face, de regula, doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a, conform art.144, alin.(3) si (4) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"(3) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
  (4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."