| Daniellllll1 a întrebat:

Cum imi dau seama ce fel de valoare morfolegica este un cuvant?
Inafara de substantiv (care se poate numara),Adjectiv(o insusire etc.),Numeral(un numar),Verb( o actiune, stare, etc.)in rest nu stiu nimic... cum imi pot da seama ca un cuvant e de exemplu :interjectie ..etc..,funda.

2 răspunsuri:
| FlorinaOnt a răspuns:

Interjectiile sunt urmate de semnul exclamarii si sunt diverse zgomote, sunete, gen("au!", "vai!", "bau!")
pronumele -cand te referi la o anumită persoana fara a-i specifica numele (dumnealui, tu, dânşii )

| Daniellllll1 explică (pentru FlorinaOnt):

La pronume stiam, dar nu eram sigur, mai stii si l-a adverb, conjuctie, articol?