Întrebare recomandată | GroparuVesel a întrebat:

Cum imi pot imbunatati pronuntia in engleza? La scris ma descurc foarte bine, dar cand vine vorba sa citesc ceva sau sa reproduc oral un mesaj in engleza mi se pare dificil. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

1. Observa miscarea gurii celor care vorbesc engleza foarte bine
De fiecare data cand urmaresti un film sau un program in limba engleza, pe laptop sau la TV, remarca felul in care vorbitorii nativi sau cei care stapanesc foarte bine limba articuleaza cuvintele. Incearca, apoi, sa imiti acele miscari si, implicit, pronuntia cuvintelor, cat si ritmul si intonatia.
2. Vorbeste rar
Pana cand reusesti sa stapanesti pronuntia si intonatia corecta cuvintelor din limba engleza, alege sa vorbesti mai rar, astfel incat sa auzi felul in care cuvintele ies din gura ta si sa poti compara pronuntia ta cu acelora care se descurca mai bine. Pe masura ce inveti, vei putea sa vorbesti mai repede, pana cand discursul tau este similar vorbitorilor nativi.
3. Foloseste dictionarul
Familiarizeaza-te cu simbolurile fonetice specifice cuvintelor in limba engleza si invata folosindu-te de acestea. Astfel, te asiguri ca pronunti corect.
4. Fa o lista cu cuvinte dificile
In mod cert, exista anumite cuvinte in limba engleza pe care iti vine mai greu sa le pronunti, oricat de mult te-ai stradui. In acest caz, noteaza-ti toate dificultatile, dupa care roaga un vorbitor nativ de limba engleza sa le pronunte pentru tine. Pe masura ce le auzi pronuntia corecta, repeta-le si tu. De asemenea, nu ezita sa inregistrezi felul in care acestea sunt pronuntate, pentru a putea repeta si in particular.
5. Cumpara carti audio
Pe langa lectura textelor in limba engleza, ideal ar fi sa apelezi si la carti audio. Astfel, iti poti compara propria pronuntie cu cea a naratorilor cartilor respective si face corecturile care se impun.
6. Pronunta finalul fiecarui cuvant
Acorda atentie suplimentara cuvintelor care se termina in "s" si in "ed". Astfel, iti ajuti la intarirea muschilor cavitatii bucale si ii pregatesti pentru pronuntia corecta in limba engleza.
7. Citeste cu voce tare in fiecare zi
Pentru a-ti verifica pronuntia, citeste in limba engleza cu voce tare zi de zi, timp de circa 15-20 minute. Studiile au indicat faptul ca muschii cavitatii bucale se adapteaza cerintelor de pronuntie ale unuie noi limbi dupa aproximativ 3 luni de zile.
8. Inregistreaza-te
Se poate intampla sa nu iti placa nici tie sa iti asculti propria voce si sa eviti, asadar, sa asculti inregistrari cu tine insuti. Insa aceasta este o practica menita sa te ajute sa iti imbunatatesti pronuntia, prin urmare, aduna-ti curajul si realizeaza o inregistrare cu tine insuti vorbind in limba engleza. Astfel, vei descoperi ce greseli faci si unde trebuie sa mai lucrezi.

14 răspunsuri:
| AlexAleex a răspuns:

Joci jocuri in engleza, citesti carti in engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta cu atentie, chiar si in filme, asculti atent accentul si exersezi.

| WarriorCat a răspuns:

Privesti videoclipuri in lb. engleza

| GabrielStn a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa inveti alfabetul fonetic al limbii engleze foarte bine. Dupa ce il inveti pe acesta, citeste cu voce tare cat mai multe cuvinte si fa-i diferenta intre cum pronunti tu si cum se pronunta cu adevarat. Spor la invatatura!

| ncristian7805 a răspuns:

Slaut! eu folosesc mai multe metode si au dat roade dar iti zic cele mai folositoare si bune metode:

1.scrie oricie pe google translate, asculta cum se pronunta si incearca si tu(pronuntia cateodata nu este corecta)

2. uitate la filme(subtritate, desigur)si asculta cum pronunta ei, incearca situ

sau,

la orele de limba engleza fii mai atent la colegii tai care stiu! si spune-le sa te invete!

sper ca te-am ajutat!

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Poti asculta un film sau ceva.

| IonutMH a răspuns:

Cel mai simplu sfat e sa citesti cu voce tare cat de multe carti in engleza.Succes!

| maka30rockkuky a răspuns:

HI!
Uita-te la multe filme, seriale, desene, asculta muzica, documentare sau emisiuni live

| Heyiknowenglish a răspuns:

Cel mai bun sfat: vizita statele unite big grin
Sau du-te in centru si vorbeste cu turisti englezi. Vara ei sunt foarte multi.

| Brighet a răspuns:

Repeta de mai multe ori cuvintele pana vei reusi.

| Onescualex a răspuns:

Eu cel mai mult am invatat engleza(pronuntie si ideea de a putea comunica) printr-un joc. Daca vrei alegeti un joc in care poti sa comunicii cu oamensii(care iti si place) si joaca-te in timp ce inveti.

| Ciocolățică11 a răspuns:

1. Poți să faci cursuri de engleză. Înafară de faptul că vei mai învăța și cuvinte noi, te va ajuta și la pronunție.
2. Uită-te la multe seriale. (The Vampire Diaries, The Originals, Jocurile Foamei, etc)

| PilescuAdrianMihai a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult youtube.
Doar gaseste un canal englez cu continut OK si asculta. Daca iti place o sa inveti fara sa vrei. In acelasi timp incearca sa vorbesti singur sau cu cineva in engleza despre ce ai urmarit sau in timp ce urmaresti videoclipul.
Sper ca te-a ajutat putin! happy

| mihaellamihallachi a răspuns:

Priveste desene animate si filme in engleza....si daca ai posibilitate sa vorbesti des cu o persoana care stie limba...